VİTRİNLERİNİZDEKİ PIRLANTA NE KADAR DOĞAL ?

Sentetik pırlanta kabusundan sonra şimdi de CVD Diamond (Laboratuvar ortamında yetiştirilen pırlanta) sorunu kapımızı çalıyor. Doğal pırlanta olarak aldınız acaba elinizdeki pırlantanın ne kadarı doğal ne kadarı daha az doğal…?

 

Laboratuvar pırlantası, Laboratuvar ortamında üretilen, doğal pırlanta ile büyük ölçüde aynı fiziksel, kimyasal ve optik özelliklere sahip olan taşlardır. Doğal pırlantada olduğu gibi karbon elementinden oluşur ve kübik formda kristallenir. Dolayısıyla, basit görsel yöntemlerle aradaki farkı anlamak mümkün değildir. Ayırt edilmesi ancak, gemoloji laboratuvarlarında spektroskop cihazlar kullanılarak mümkündür.

Son yıllarda piyasamıza çok sayıda doğal pırlanta diye CVD Diamond katıldığı söyleniyor. Bu önemli konuyla ilgili olarak değerli taş eksperi ve Elit Diamond firma sahibi Can Tosun; önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de CVD Diamond satışının yapılmadığını, CVD Diamond; laboratuvar ortamında yetişen, doğal pırlantanın çeşitli müdahalelerle çok hızlı bir şekilde büyütülmesidir diyerek tanımlayan Can Tosun; “CVD Diamond’ın doğal pırlanta içine karıştırıldığını görüyor ve duyuyoruz. CVD Diamond, doğal pırlantaya göre yarı yarıya ucuz. Sentetik pırlanta olsun, CVD pırlanta olsun bunların hepsi illegal kazanca yol açan argümanlardır” dedi.

Tosun; “Tüketici açısından bakıldığında, kısacası; Laboratuvar taşları ile maden pırlantası arasında gözle ve kullanımda ayırt edilebilecek, görüntü ve kullanım dayanıklılığı farkı yoktur. Bu yüzden CVD Diamond, bilerek ya da bilmeyerek doğal pırlanta diye satılabilir. Kuyumcu dostlarımızın hep bildikleri, tanıdıkları, güvendikleri ofislerden çıplak taşlarını alması gerektiğini o yüzden ısrarla dile getiriyoruz” diye konuştu.

Kuyumcunun değerli taşı nereden aldığı, kimden aldığının büyük önem teşkil ettiğini ve sadece ucuz fiyata sahip diye alınan değerli taşın daha sonrasında büyük riskler taşıyabileceğini dile getiren Tosun; “Ucuz etin yahnisi yavan olur deyiminde olduğu gibi, taşın ucuz olması kuyumcu için soru işaretleri doğurmalıdır. Genelde 1 karat taşların altında sertifika çok fazla kullanılmıyor. Siz siz olun bilmediğiniz, köklü geçmişe sahip olmayan, rüştünü ispatlamayan, komisyoncu olarak tabir edilen kişilerden taş almayın. Mıhlayıcınızı iyi seçin. İyi bir mıhlayıcı montüre taşı koyarken en az altın kaybı yapar. Siz %20 ucuz alıyorum derken bir anda %20 pahalı alırsınız. Paranızla risk değil gerçeği satın alın” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.