KRAL FARUK ZİNCİRİN KRALINI YAPIYOR

Kral FarukHer kuyumcunun kendini bildiği günden buyana, yüzlerce yıldır ülke topraklarında yapılan ve her dönem yüksek satışlarıyla hem kullanıcısını hem de satıcısını sevindiren Halat ve Kartier zincirler, kolyeler, bugün Kahramanmaraş’ta el işi ağırlıklı üretiliyor. Yıllardır sadece halat ve kartier zincir, bileklik ve kolye üretimiyle uzmanlaşan, yaptığı işteki başarısı ve arkadaşları tarafından çok sevilmesiyle ‘Kral’ lakabını yıllardır üstünde taşıyan Altın Halat Kuyumculuk firma sahibi, deneyimli kuyum ustası Faruk Sevgili, Kahramanmaraş’ta bilinen ismiyle Kral Faruk; bizi atölyesinde konuk etti. Kral Faruk ile sizler adına keyifli bir sohbet yaptık. Renkli kişiliği, müthiş misafirperverliği ile ‘Kral gibi adam’ diyebileceğimiz Faruk ustayla yaptığımız sohbeti, noktasına virgülüne dokunmadan sizlere sunuyoruz.

 

 

Yüzlerce yıldır halat zincir modeli kuyumcu vitrinlerinde yer alıyor. Biz halat zincir denince klasik bir iki modelini hemen aklımızda canlandırıyoruz. Fakat sizin firmanız Altın Halat; çok farklı halat tarzı ürünler yapıyor. Nasıl esinleniyorsunuz, o klasik halat modelini nasıl geliştiriyorsunuz?

Mesleğe adım attığımızda Halat zincirin, bir iki klasik modeli vardı. Yıllar içinde, müşteri taleplerinin de artmasına paralel olarak bizde klasik halatın dışına çıkacak özel tasarımlar geliştirdik. Halat zincire, farklı parçalar ilave ettik. Çeşitli küçük toka, altın top, çeşitli mineli parçalar gibi ilavelerle bugün yüzlerce farklı, temeli ve duruşu yine Halatı ifade eden geniş bir ürün yelpazesi müşterilerimize sunduk. Halat ve mısır tarzının karışımından piyasada ilk set takıyı ürettik. Şu anda ülke genelindeki müşterilerimizin yorumlarını ve taleplerini de dikkate alıyor. Onların istediği butik tarz olarak nitelendireceğimiz bir çalışmada yapabiliyoruz. Kısacası Halat ve Kartier takı grubunda hayallere sınır yok. En sonunda halatın küpesini dahi ürettik.IMG-20150602-WA0066

Halat zincir üretiminde Kahramanmaraş’ta yaklaşık kaç üretici bulunuyor ?

Biz mesleğe adım attığımızda 3 firma halat zincir üretimi yapıyordu. Şimdi 5-6 üreticiyi geçmez. Bazı arkadaşlarımız sadece 8 ve 14 ayar üretiyorlar. Biz her ayarda üretim yapabiliyoruz.

Mesleğe başladığınız dönemlerdeki klasik halat zincir modelleri şu anda da talep görüyor mu?

Evet görüyor. Düz halat dediğimiz model birkaç farklı boyda, bilekliğiyle birlikte kolye olarak kullanılıyor. Ülkemizde hangi kuyumcuya giderseniz gidin, Halat ve kartier zincir modelini görebilirsiniz. Bu takı grubu, bilezik gibi kuyumcu için olmazsa olmaz durumundadır.

Halat zincirin el işi ve makine işi olarak ayrı üretildiğini biliyoruz. Siz niye el işini tercih ettiniz? El işi halat şu anda daha saygın bir konumda mı?

El işi ile makine işi arasında dağlar kadar fark var. El işi makine ürününe göre çok daha fazla dayanıklı. Belki bir iki gram daha ağır oluyor fakat son tüketici sorunsuz bir şekilde uzun bir dönem kullanıyor. Makine işinde çoğu zaman kopmalar oluyor. Ayrıca el işi makineye göre belirli bir oranda daha ucuz, daha sağlam ve daha kaliteli. Müşterilerimize bu durumu detaylı bir şekilde izah ediyoruz. Çoğu müşterimiz, el işi tercih ediyor. Makine üretiminde yüksek sıcaklıklar madene temas ediyor ve altın makinede yoruluyor. Daha sonra fatura tüketiciye çıkıyor. Kullanırken çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Şu anda yüzlerce yıl önceki halat zincir üretim tekniğinin aynısını uyguluyoruz. Batıda ince halat tercih ediliyor. Doğu da ise daha kalın halat tercih ediliyor. Netice itibariyle her bölgede yıllardır halat zincir, kolye talebi devam ediyor.IMG_8365

Halat kolyeler, bileklikler Düğünlerde takı olarak kullanılıyor mu?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çoğu yerde Halat olmadan kız vermiyorlar. Halatlar 1 metre 2 metre hatta 3 metre uzunluklarına kadar çıkabiliyor. 500 gram ağırlığına kadar halat zincir üretimi yaptım. En hafif halatımız 7 gramdan başlıyor.

İstanbul’dan ürünlerinize talep var mı?

Ürettiğimiz halatların bir bölümünü İstanbul’a gönderiyoruz. Yakın zaman içinde İstanbul ile ticaretimizi daha fazla artırmayı düşünüyoruz.

Halat ne kadar çok talep edilirse edilsin, 2015 yılının durağanlığından mutlaka payını almıştır. Bu yıl işleriniz, çalışmalarınız nasıl geçti ?

2015 yılında sadece kuyumculuk değil, tüm sektörlerde bir durgunluk oldu. Siyasi belirsizlik ve Güneydoğu’daki çatışma ortamı iş hayatımızı olumsuz etkiledi. Bu konularla ilgili düzelmeler olduğunda, işlerimiz daha iyi olacaktır. Tabi ki 2015 yılı hepimiz için zor bir yıl oldu.IMG-20150519-WA0014 (1)

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.