KARA “ BUGÜN PİYASADA TRABZON HASIRI VAR BİR DE ‘KARALTIN TRABZON HASIRI’ VAR”

KARA “ BUGÜN PİYASADA TRABZON HASIRI VAR BİR DE ‘KARALTIN TRABZON HASIRI’ VAR”

 

Ülkemizin derin takı kültürü içinde çok önemli bir yere sahip olan, özgün ve benzersiz el işçiliğiyle ve bölgesel kimliğiyle bambaşka bir konumda bulunan Trabzon Hasırı; bugün birçok firma tarafından üretiliyor. Trabzon hasır üreticileri arasında, özellikle yüksek kalitesi, farklı tarzı ve tasarımlarıyla bir adım öne çıkan Karaltın Kuyumculuk; 2015 yılında 15. yaşına adım atıyor. 2004 yılında, Trabzon Hasırına eklediği özel tokalar eşliğinde bir ilke imza atan ve fantezi Trabzon Hasırı kavramını piyasaya sunan Karaltın; ülkemizin geniş bir coğrafyasında yoğun talep görüyor. Karaltın Kuyumculuk firma sahibi Cevat Kara; Trabzon Hasırı ve markasıyla ilgili sorularımızı içtenlikle cevapladı. Kara; bugün Trabzon Hasırı ve Karaltın Trabzon Hasırı olarak bir ayırımın ortaya çıktığını dile getirdi…

Trabzon’da Trabzon Hasırı üreten birçok firma var. Siz Karaltın Kuyumculuk olarak Trabzon Hasırına ne gibi farklılıklar kattınız? Sizin elinizin Trabzon Hasırına değmesi neleri değiştirdi?

Bugün itibariyle Trabzon Hasırı Dünya çapında marka olmuş, kültürel ve otantik takı grupları arasında önemli bir üne kavuşmuş, ülkemizin adeta bir kültürel değeridir. Biz 2000 yılında Karaltın markamızla yola çıkarken, Trabzon Hasırının daha geniş kitlelere ulaşmasını ve bu nadide el işçiliğinin yeni nesile de aktarılmasını arzu ettik. 2004 yılında; TH’ (Trabzon Hasırı) de radikal bir değişime giderek, tokalı TH’ler üretmeye başladık. Böylelikle fantezi TH diye bir kavram ortaya çıktı. O dönemlerde bir iki modeli olan TH’de böylesi bir tasarım atağına kalkmak önemli bir cesaret istiyordu. Bunu başardık ve doğal olarak birçok firma tarafından takip edildik. Bugün ülkemizin en batı noktasından en doğu noktasına kadar her yerde TH satışı yapılmakta ve takıseverler; ister modern çizgilere sahip isterse daha klasik tarzlarda TH’ler satın almaktadırlar. Ayrıca Karaltın; TH’nin Dünyaya açılmasında da önemli bir rol oynamıştır. Bugün; ‘Karaltın Trabzon Hasır Akademisi’ altında düzenli örücü kurslarımız gerçekleşiyor. Sürekli daha tecrübeli daha yetenekli örücülerle yüksek Karaltın kalitesini korumaya büyük özen gösteriyoruz.

IMG_7509TH, Dünyada özellikle hangi bölgelerden talep görüyor ?

Bildiğiniz gibi TH ağır bir ürün. TH’nin bir seti en az 80 gram ağırlığında, o yüzden alım gücü yüksek ülkelerden talep gördüğünü ifade etmeliyim. Arap Yarımadası’ndan yoğun talep alıyoruz. Son dönemde Avrupa’da Türk kuyumcuların artmasıyla TH’nin 14 ve 22 ayar çeşitleri Avrupa’da iyi bir satış grafiği yakalamıştır. TH; bugün itibariyle Dünyada kabul edilen ve çok büyük saygı duyulan bir kültürel takıdır. Uluslararası birçok takı fuarına ziyaretçi olarak katılıyoruz. Kuyum işiyle uğraşan istisnasız herkes TH’yi görünce tanıyor. Birileri kendilerine TH diye farklı bir örgü sistemine sahip takıyı gösterince de hemen sahteciliği anlıyorlar.

Bu kıymetli el sanatımızın bir gün yok olma tehlikesi söz konusu mu?

TH örgüsü sadece Trabzon ilimizde yapılmaktadır. Yaklaşık 1500’e yakın kişinin bu alanda belirli zaman dilimlerinde örücülük yaptığını biliyoruz. Tabi ki bu örücülerin sürekli kazançları bulunuyor. Trabzon’u bu açıdan; bacasız fabrika olarak tanımlayabiliriz. Bu değerli el sanatımızın maddi kazanımları artarak devam ettiği için böyle bir kaygımız söz konusu değil. Tam tersi; örücülüğe artan bir ilgi var. Firmamızın çeşitli periyotlarda düzenlediği, örücülük kurslarına katılımların artığını görmekteyiz.

Trabzon dışında farklı illerde örücülük yaptırmak gündeminizde var mı?

TH örücülüğü bu bölgeye özgü bir el sanatıdır. Çok uzun yıllar önce Kafkas savaşlarında, zırh örülüşünden temelleri doğmuştur. Kesinlikle farklı bir ile bunu taşımamız söz konusu değildir. Daha önce bunun birkaç denemesi yapılmış ve başarılı olmamıştır. Ne hikmetse; bu toprakların havasını solumadan TH yapılamamaktadır. Ayrıca; burada tanımadığımız bir bayana bile altını gözümüz kapalı veriyor ve kendisinden örgü bekliyoruz. Başka bir ilde böyle bir güven ortamını bulmamız mümkün değil. 15 yıldır 1 gram altınımız dahi kaybolmamıştır.

Trabzon Hasırı üreten birçok firmanın başka tarzda takı gruplarının üretimine girdiklerini görüyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? İleri de Karaltın’ın da farklı takı grubu üretimi gündeminde var mı?

Son dönemde böyle bir gelişmeler oldu. Bizde değerli dostlarımızın farklı takı üretimine girdiklerini görüyoruz. TH’da düşen kar marjının bu değişime yol açtığını tahmin ediyoruz. Ayrıca TH’da kaliteden taviz verilerek çok uygun işçilik fiyatlarının kuyumculara sunulması durumu var. Biz asla ne kalitemizden ne de işçilik fiyatlarımızdan taviz vermedik ve vermeyeceğiz. Bugün itibariyle hasır dendiğinde ilk akla Karaltın isminin gelmesi bir tesadüf değildir. Yalnız TH üretimimiz devam edecektir. İlerleyen dönemlerde farklı bir markayla, farklı bir ekiple ancak değişik takı gruplarının üretimi söz konusu olabilir. Biz TH’da farklılıklar arıyor ve yatırımlarımızı hep TH üzerine yapıyoruz. Karaltın takip edilen firma olmaya devam ediyor.

Altın fiyatlarının her artış dönemlerinde, ağır yapısı nedeniyle Trabzon Hasırı olumsuz yönde etkileniyor mu?

Tabi ki altın fiyatlarının artışı ilk önce TH’yi etkiliyor. Bu yüzden son dönemlerde 14 ayar TH’larının satışları ciddi oranlara ulaştı. Bugün tüm üretimimizin yaklaşık %40’ını 14 ayar TH’ler teşkil ediyor.

 

Cevat Kara

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.