EZBER BOZDU 30’UNDAN SONRA USTA 40’INDAN SONRA MARKA OLDU

5 (3)Kuyumculuk sektörünün üretim ayağında çalışan kişilerin %90’ı çok küçük yaşta mesleğe adım atıyorlar. Çok az sayıda kişi ise ilerleyen yaşlarda kuyumculuk mesleği ile tanışıyorlar. İşte böyle ezber bozan ve ileri yaşlarda işinde ustalaşan nadir kişilerden birisi de Alex Sazak… Sektörde ismiyle özdeşleşen ve ‘Alex Zincir’ markasını yıllar içinde başarıyla yukarı çıkaran Alex Usta; bugüne kadar ürettiği birbirinden kaliteli içi boş (hollow) tarzda zincir, kolye ve bilekliklerle tanındığı kadar, sektöre JWT cihazını kazandırmasıyla da büyük katkıları oldu. İktisat mezunu, müzisyen, kuyum ustası ve teknik cihaz tasarlama, takı tasarımcısı gibi çok zengin kimliklere sahip olan Alex Usta; başarıyla dolu meslek hayatını ve renkli kişiliğini bizlerle paylaştı.

 

Mesleğe nasıl adım attınız? Kuyumculuğa girmenizde kimler vesile oldu ?

1985 yılında mesleğe bir arkadaşım vasıtasıyla biranda adım atmış oldum. O zaman yaklaşık 30 yaşındaydım ve muhasebe alanında çalışıyordum. Ayrıca akşamları müzisyen olarak sahne alıyordum. Hem müzisyen hem de kuyumcu olan arkadaşım Papik Usta; mesleğe adım atmamı sağladı. Birgün onu Çuhacıhan’da ziyaret ettiğimde, kuyumculuk mesleğinin havasını solumuş oldum. Kendisiyle ortak olduk. Benim kuyumculuk mesleği ile ilgili hiçbir bilgim yoktu. Sadece küçük bir birikim ortaya koydum. Çalışmaya başlayınca uzun bir süre gözlemlerde bulundum. Sonra muhasebe mesleğimi bıraktım. Bir yıl sonra da kendi küçük atölyemi, Çemberlitaş’ta bulunan Yeşil Saray’da tek başıma açtım. Hiçbirşey bilmeden atölyemi açtım. Usta olan bir akrabamı aldım. Onunla kısa bir süre çalıştım. Arzu ettiğim iş verimliliğini ve kaliteyi yakalayamadım. Böylelikle tek başıma, gördüklerime dayanarak Cartier zincir üretimi yapmaya başladım.

Sonra mesleğinizde nasıl bir sıçrama yaptınız ?

Zincir üzerine yoğunlaşmayı tercih ettim. Açıkçası ben tümdengelim yaptım. Alaylılar genelde tümden gelim yapar okullular ise tümevarım yaparlar. Kısacası deneme yanılma yöntemi ile önemli bir yol katettim. Zincir üzerine uzmanlaşmayı tercih ederek, bir ürün grubuna kendimi kanalize etmiş oldum. İlk ürettiğim ürünü, kimseyi tanımadığım için alyansımı aldığım kendi kuyumcuma götürdüm ve çok beğendi hemen satın aldı. Ben ürünün içeriğini gerçekten çok kaliteli yapmaya ve hep standardımı üst düzey tutmaya daha ilk günden özen gösterdim. İlk ürünüm satılınca bana cesaret geldi. Diğer modellere göz attım ve başka neler yapabileceğimi düşündüm. Meslekteki bir dostuma bir konuda danışmak istedim. Bana aydınlatıcı bilgi vermedi. Aradan bir ay geçtikten sonra o arkadaşım atölyeme geldi ve benim ürettiğim zincirlere talip oldu ve dedi ki: “Sen üret biz bunları satarız. Bizim üretmemize gerek yok. Sen bizden daha güzel yapıyorsun” o günden sonra yeni modellerle ürün çeşitliliğini artırmaya çalıştım. Müşterilerimin sayısı arttı. Kamer Kuyumculuk sahibi Sn Bedri Yalçın ile tanıştım. Ürünlerimi beğendi ve alım yaptı. Ardından mesleğimizin duayen isimlerinden Atasay Kamer ile tanıştım ve 3 yıl boyunca o zaman ki markaları ASGOLD için zincir ürettim. Ürettiğim zincirlerin hepsi hızla satılıyordu. Üretim yaparken hep son tüketicinin, üründen duyacağı hazzı düşünerek hareket ettim. Bu yüzden toptancıya da ürün verirken, kaliteli olmasına ve onların etkin satış yapmasına dikkat ettim. Açıkçası empati yaparak üretim yapmaya çalıştım. Belirli bir süre sonra ürünlerimin sıradışı olmasından dolayı kuyumcular arasında kimin yaptığına dair bir merak oluştu ve ardından “Alex Zincir “ markası oluştu. Yeni zincir üretim makineleri bünyeme kattım ve hızla işlem hacmimi artırdım. El işi ve makineyi beraber kullanıyordum.1

Kuyumcukent hizmete girerken, 2005 yılında sizi Kuyumcukent yönetimi ziyarete gelmiş ve sizin ortaya koyduğunuz bir cihaz ile ilgili yardım istemişler. Şu anda kuyumcukent bünyesinde çalışan atölyelerin %99’unun kullandığı JWT isimli doğalgaz ve hava ile çalışan kaynak ve tavlama şalümonu nasıl çıkardığınızı anlatır mısınız?

Ben Çemberlitaş’ta bulunan Fatih Han’a atölyemi taşıdığımda, orada tüple kaynak ve tavlama yapmanın tehlikeli olduğunu gördüm. Doğalgaz ve havayla çalışan bir cihaz geliştirmeye karar verdim. Daha önceleri de üretimde kullandığım bazı makineleri ben tasarlamış ve ürettirmiştim. Kuyumcukent içinde tüp kullanılan atölyelere üretim ruhsatı verilmiyordu. Kuyumcukent’te sadece doğalgaz vardı ve benim, doğalgaz ile çalışan şalümomu yakından incelemek, Kuyumcukent’te yer alan atölyelerde kullanmak istediler. Böylelikle benim emniyetli, JWT isimli özel kaynak ve tavlama şalümom atölyelerde kullanılmaya başlandı. Doğalgaz ile çalıştığı için gerekli yerlerden izinlerde kolaylıkla alındı. Şu anda Kuyumcukent’teki atölyelerin %99’u benim ürettiğim JWT cihazını güvenle kullanıyorlar. Böylelikle hayatımda yeni bir dönem başladı. 30 yaşında kuyumculuğa başladım. 40 yaşında usta oldum. 50 yaşında üretimde kullanılan makineleri hizmete sunar hale geldim. JWT (Jewellery Welding Technoloji / Kuyumcu kaynak tekniği) Türkiye’de bir ilktir. Bugün bu cihaz ortaya konmasaydı, Kuyumcukent bünyesinde atölyeler üretim ruhsatı alamayacaklardı.

JWT cihazını çok uygun bütçeler eşliğinde veriyorsunuz. Bu cihazı ilk çıkardığınız gün ile şu andaki aynı mı?

JWT’yi ilk çıkardığımda, ergonomisi ile ilgili bir problem tespit ettim. Kullanım esnasında belirli bir sıkıntı ortaya çıkıyordu. 3000 adet JWT’yi üretmiştim ve elimdeydi. Ben bu ergonomi problemini ortadan kaldırmak için bir kalemde 3000 JWT’yi çöpe attım ve yenisini hazırladım. İsteseydim şu anda kullanılan şalümonları yeni bir versiyon olarak satışa sunabilirdim. Bu yola başvurmadım. Şu anda çok küçük fiyatlar eşliğinde JWT, güvenli kullanımıyla sektörün hizmetindedir. TSE belgeli, İGDAŞ onaylı JWT her yıl yeni vize almaktadır.2

2009 yılından buyana Kuyumcukent bünyesinde atölyeniz bulunuyor. Burada ne tip takılar üretiyorsunuz?

İçi boş zincir, kolye ve bileklik üretimi yapıyoruz. Yüzlerce farklı modele sahibiz. Son dönemde tamamen ihracata yönelik çalışıyoruz. Artık ürünlerimizin tasarımlarını da ben yapıyorum. Tamamen peşin çalışmayı tercih ediyoruz. Bizimle peşin çalışacak yurtiçindeki kuyumculara kapımız her zaman açık. Yarım saatlik bir vade ile 5 yıllık vade arasında bir fark görmüyoruz. Yarım saat sonra öderiz denen ve 5 yıldır ödenmeyen vakalar olmuştur. 2016 yılının sektörümüz açısından daha iyi olacağına inanıyorum.3 (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.