ERDEM AŞIK “KÜLÇE ALTININ ÇIRAKLIK DÖNEMİ BİTTİ”

BSONY DSCu yıl altın fiyatları çok ciddi artışlar gösterdi. Son 4-5 yıldır son tüketiciye sunulan, online satış sitelerinde ve kuyumcu vitrinlerinde sıklıkla gördüğümüz yatırım altınları (gram altın) artık tüketici gözünde rüştünü ispat etti. Geçtiğimiz günlerde Darphane Müdürlüğü yaptığı açıklamada sarrafiye ürünlerin bu yıl yatırım altınlarına göre çok daha az rağbet gördüğünü, ilk kez gram altının daha çok tercih edildiğini rakamlarla ifade etti. Sektörümüzün önde gelen altın rafineri firmalarından biri olan ve yaklaşık 1.5 yıldır online yatırım altını satışı gerçekleştiren İsgold Altın Rafinerisi A.Ş; işlem hacmiyle bu yılın hedefini henüz yıl bitmeden yakalamış oldu. İsgold Altın Rafinerisi A.Ş Genel Müdürü Erdem Aşık ile yatırım altınının yükselişini ve genel olarak son tüketicinin altına bakış açısını konuştuk…

 

Altına, fiyatlar yükselince mi yoksa düşünce mi daha çok talep oluyor ?

İlginçtir yükselince çok daha fazla talep olduğunu gözlemledik. Yükselmesini pozitif bir durum olarak algılayan yatırımcı, daha fazla yükselmeden hemen alıma gidiyor. Düşerken aynı oranda bir alım olmuyor.screenshot_2013-11-18-19-45-32

İnternet üzerinden, online altın alımı konusunda vatandaşın herhangi bir soru işareti veya endişesi kaldı mı?

Hayır. Artık herkes gönül rahatlığıyla sanal alemden altın alıyor. Ülkemizin en büyük online satış sitelerinde altın satışları yapılıyor. Markamızın altınları, hem kendi satış sitemiz www.iad.com.tr adresinde hem de dev satış sitelerinde satışa sunuluyor. Bu konuda tüm duvarlar yıkıldı. Kendi sitemizin çok küçükte olsa bir fiyat avantajı olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle peşin alımlarda.

En çok satılan külçe altın kaç gram oluyor ?sec_on1-1

10 ve 20 gram külçe altınlar toplam satışta en fazla payı alıyor. 10 gram bir adım 20 gramlık altınların önünde.

Bu yıl özellikle gram altın, sarrafiye altınları satışlarda ekarte etti. Ne dersiniz yakında sarrafiye azınlığa düşer mi?

Öncelikle artık insanlar gram altınlara alıştılar. Bir de bu yıl ki yüksek altın fiyatları ister istemez çeyrek altın alacak kişiyi 1 gramlık altına yönlendirdi. Vatandaş her yerde gram altınları görmeye başladı. Kuyumcular da gram altınlara, talep nedeniyle daha fazla yer verdiler. Böyle olunca gram altın, çıraklık dönemini tamamlayarak kalfalık dönemine adım attı. Artık sarrafiyenin ciddi bir rakibi var. İlerleyen dönemlerde kimin daha fazla ön plana çıkacağını göreceğiz. Biz kendi satış sitemizde sarrafiye de satıyoruz. Ekstra güvenlikli ambalajlarımızla satışa sunduğumuz sarrafiyelere olan ilgiden de memnunuz.

Online satış siteniz www.iad.com.tr adresinden altın alanlar tekrar alım zamanında sitenize geri geliyorlar mı?

Evet bu konuda ciddi bir güven aşıladığımızı düşünüyorum. Birçok İAD müşterisi, tekrar alımlarında İAD üzerinden alımı tercih ediyorlar. Gerçekten ürün güvenliğine çok büyük yatırım yapan İsgold; bu konuda takdir görmekten ve son tüketicinin güvenini kazanmaktan dolayı çok mutlu. Bizim ürünlerimizi büyük online alışveriş sitelerinden alanlarda yine aynı sitelerden alımlara devam ediyorlar. Enteresan bir şekilde tüketicinin alım yaptığı yere bağlılığı var. Daha fazla fiyat bile olsa hep aldığı yerden alışverişi tercih ediyor.Print

Konsept altınlarınız mı yoksa klasik yatırım altınlarınız mı daha çok tercih ediliyor ?

1 ve 5 gram aralığında konsept altınlarımız, daha üstü gramlarda klasik altınlarımız daha çok tercih ediliyor.

Bay veya bayan alımında eşit mi satışlarınız ?

Genel olarak birbirine çok yakın rakamlar var. Eşit diyebiliriz.img_2546

15 Temmuz darbe girişimin ardından, bankalardaki mevduatlarını altına yönlendiren bir kitleyi hissettiniz mi? Bu tarihten itibaren gözle görülür bir altın alımı var mı?

15 Temmuz sonrası diğer dönemlerde farklı bir azalış veya artış olmadı. Böyle büyük bir kitlenin altına yöneldiğini söylemek için elimizde veri yok. Hatta o tarihten itibaren yüklü miktarlarda alanların daha kademeli altın aldıklarını gördük. Bankalardaki mevduatların yüksek oranı, vatandaşımızın devletine olan güvencini ifade ediyor.

Ürünleriniz farklı bölgelere dağılıyor. Öne çıkan, daha çok yatırım altını alan bir bölge var mı?

İstanbul çok büyük nüfusuna karşın, her 5 satıştan 1 veya 2 sini alıyor. Diğer bölgelerimizde eşit bir dağılım söz konusu. Özellikle Anadolu’dan talep çok az da olsa biraz daha fazla diyebilirim. Ülkemizin her yerinden yatırım altınına talep yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.