AYTAŞ; “MÜŞTERİLERİMİZİN ARTAN İLGİSİNE KURUMSAL BİR DURUŞ İLE ÇOK DAHA SİSTEMLİ CEVAP VERECEĞİZ”

Hakan AytaşAYTAŞ; “MÜŞTERİLERİMİZİN ARTAN İLGİSİNE KURUMSAL BİR DURUŞ İLE ÇOK DAHA SİSTEMLİ CEVAP VERECEĞİZ”

Sektörümüzde kıymetli madenler ticareti alanında uzun bir zamandır başarılı bir şekilde hizmet sunan, her geçen yıl işlem hacmini ve müşteri sayısını artıran Eren Has Gümüş; önemli bir değişim yaşıyor. Eren Has Grup yeni kimliği eşliğinde yeni hedeflerin peşine düşen firma; yakın tarihte İstanbul Altın Borsası üyesi oldu ve aynı zamanda sektöre döviz hizmeti sunmaya da başladı. Firmanın başında, değerli maden ticaretinde çok önemli bir tecrübeye sahip olan Mehmet Eren’in bulunduğu EHG; geçtiğimiz günlerde, yıllarca üst düzey kuyum markalarında önemli pozisyonlarda göreve almış olan Hakan Aytaş’ı transfer etti. Bizde EHG’de yaşanan gelişmeleri, piyasaya bakış açısını, yeni planlarını ve sektörün genel gidişatını Hakan Aytaş ile konuştuk.

 

IMG_0099Öncelikle Eren Has Gümüş; son dönemde hızlı bir değişim yaşıyor ve ciddi adımlar atarak kurumsallaşma yolunda önemli mesafeler alıyor. Bu değişim ve gelişimi bize özetler misiniz?

EHG; piyasada yıllar içinde önemli bir birikime ve güce sahip olmuştu. Bu gücü disipline ederek daha da büyütmenin planları içindeyiz. Ticari etik değerler eşliğinde, şeffaf bir şekilde çalışmalarını yürüten markamızın, gelişen iş potansiyeline kurumsallaşarak daha etkin cevap verebileceğini öngörüyoruz. Tabi ki yeni hedeflere ulaşmaya da bu doğrultuda hazırız. Bu düşünceyle bir değişim ve gelişime adım atıldı. Bende bu yolculukta tecrübelerimle markamıza güç vermek için EHG ailesine katıldım. Bu yolculuğu çeşitli bölümlere ayırdık. Hedeflerimize adım adım ulaşmak istiyoruz. Yurtdışı ticaret potansiyelini artırmakta bu hedeflerimizin içinde yer alıyor. Bu çalışmalarda mevcut şirketlerimizi tek çatı altında birleştirme istedik ve geçtiğimiz günlerde Eren Has Grup yeni kimliğimizi sektöre ve kamuoyuna duyurduk. Kapalıçarşı ticareti biliyorsunuz yüzlerce yıllık bir geleneğin sonucu. Burada kurumsal olmak gerçekten çok zor. Biz dürüst ve etik değerlere sahip ticaret anlayışının geleneksel yönlerini, kurumsal duruşumuzla harmanlamak istiyoruz.

Eren Has Gümüş isminde gümüş ön plana çıkıyor. Fakat siz altın madeninde de en az gümüş kadar iddialı olduğunuzu biliyoruz. Bu konuda bir açıklama yapmak ister misiniz?

Firmamız kurulduğu ilk günlerde gümüş maden ticareti ağırlıklı olarak piyasada yer almıştır. Son yıllarda bu dengeli bir hale geldi. Bazen altın bazen gümüş has işlem hacmimiz artıyor. Esasında Eren Has Gümüş isminin ortasındaki ‘Has’ altın anlamı taşıyor. Biz tüm değerli madenler konusunda etkin hizmet sunmaya devam edeceğiz.

Çok yakın zaman önce piyasada sık görülmeyen bir altın bozdurma dönemi yaşandı. Siz bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Altın yatırımcısı uzun süredir elindeki altının değer kazanmasını bekliyordu. Çok kısa bir zaman diliminde gramda yaklaşık 10 TL’lik bir fark ortaya çıkması, tabi ki bir anda kişilerin biriktirdikleri altınları bozdurmalarına vesile oldu. Ayrıca kredisini ödemek isteyenler, bankadan yeni bir kredi alıp faiz ödemek yerine altınını bozdurmayı isteyen bir kitle de oldu.

 

Biz bu dönemde çok ciddi oranlarda altın alımı yaptık. Yarın bu durum tersine de dönebilir. Altın satışlarının en dip seviyelerde olduğu bu süreçte, değerli maden ticareti yapan kuruluşların sermaye güçleri büyük önem teşkil etti. Biz tüm müşterilerimizin taleplerine gereken cevabı verdik. Bu ani yükselişte altının artan değeri, altının yatırım kimliğini ön plana çıkarmıştır.

Sektörümüzde birçok firma peşin satışa dönülmesinin hayalini kuruyor. Hatta bazı firmalarımız peşin çalışmaya başladılar. Siz bu değişimin olabileceğine inanıyor musunuz?

Sektörümüzde bakiyeli çalışma şekli adeta olmazsa olmaz bir hale bürünmüş. Kişiler birbirlerinden borç alarak ticaret yapmaktan herhangi bir rahatsızlık duymuyorlar. Biz de kredili çalışıyoruz. Fakat bakiyelerimizi çok uygun şekillerde ve belirli kişilere veriyoruz. Bakiyelerin zamanında geri dönüşünü tüm firmalar ve üreticiler için önem teşkil ediyor. ‘Söz senettir’ anlayışı tarihe karışıyor. Bu tabi ki kötü bir durum ama sektörümüzün bundan dolayı sözleşmeli çalışmaya geçiş yapmasına sebebiyet verirse, iyi bir sonuç doğurur. Biz söz ile işlem yapmayı olabildiğince minimize etmeye gayret gösteriyoruz. Bu bir süreçtir. Sabahtan akşama kadar değişim olmayacaktır. Ama eninde sonunda bu değişim ve peşin çalışma mutlaka sektörümüze girecektir.Eren Logo

EHG perakende kuyumcular ile işlem potansiyelini artıracak bir çalışma içinde olacak mı?

Tüm Türkiye’deki kuyumcular ile has maden alanında çalışmak, yatırım altını taleplerini karşılamak öncelikle değerli maden rafinerisinin olmasıyla ilişkili. Önümüzdeki yıllarda bu konuda bir düşüncemiz var. Ama 3 yıl ama 5 yıl sonra EHG rafineriyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. O zaman, bu sorunuza olumlu cevap verebileceğiz.

İstanbul Jewellery Show zamanındayız. Fuarımız için neler düşünüyorsunuz? EHG ilerleyen dönemde fuara katılmayı düşünüyor mu?

Öncelikle İJS’nin sektörümüz için Dünya çapında bir organizasyon olduğunu söylemek isterim. EHG’de 2016 yılı içinde fuara katılım gösterebilir. Değerli maden firmalarının fuarda duruşları, Türk kuyum sektörünü daha çok temsil etmek adına oluyor. Biz de fuarda yer almaktan mutluluk duyacağız. İJS, hem iç hem de dış piyasaların zor bir dönemine denk geldi. Kısa bir sürede toplam 3 gün içinde, fuara gelen ziyaretçileri katılımcıların çok iyi karşılaması gerektiğine inanıyorum. Stantlarında ağırladıkları her alıcıya hızlı ve doğru bilgi verilmesi çok önemli. Sektörümüz açısından olumlu sonuçlar doğurmasını canı gönülden diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.