“GİTME KAL DİYEMEDİM” DEMEMEK İÇİN

Diş ErezyonuBaşta genetik faktörler olmak üzere 0 – 6 yaş arası beslenme diş yapımızın geleceği ile ilgili olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Anne karnında başlayan, yeterli kalsiyumlu bilinçli beslenme bir yaşam boyunca diş sağlığımızın ve diş yapımızın şekillenmesinde büyük bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu faktörlere ilaveten, günümüzde sağlıksız beslenme, asitli içeceklerin fazla tüketimi diş erozyonu, diş minesi aşınmasını ortaya çıkarıyor. Tecrübeli Diş Hekimi Vildan Yontuç; özellikle 30 -35 yaş sonrasında görülen diş erozyonunun, önleminin alınmaması durumunda kişinin çene kemik yapısında bozulmalara ve boyun, baş ağrısının ortaya çıkmasına kadar önemli sıkıntılara yol açabileceğini ifade ediyor.

 

Dr. Vildan Yontuç; 0-6 yaş arası beslenmenin kişinin tüm hayatını çok ciddi boyutlarda etkilediğini vurgulayarak; “0-6 yaş arası çocuğun sağlıklı beslenmesi diş yapısının %80’inin geleceğini şekillendiriyor. Geri kalan %20’yi; sonraki dönemde beslenmemiz, asitli içecekler tüketmemiz oluşturuyor. Tabi ki dişlerimiz yıllarca yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bu çalışma, aşınmaya da yol açacaktır. Fakat diş yapısı kuvvetli olan, kalsiyumu yeterli düzeyde bulunan kişilerde bu aşınmalar çok daha geç ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

Günümüzde insanların arabalarına önem verdikleri kadar dişlerine önem vermemeye devam ettiklerini, yersiz olan diş hekimi korkusunun da, diş sorunlarını sürekli ertelemeye kişiyi ittiğini belirten Yontuç; “Diş erozyonunda, birçok hastamız sorunun başında değil ortasında veya sonuna doğru geliyorlar. Diş erozyonunu diş plakası (yaması) ve dolgu, kompozit restorasyonlar gibi çeşitli tedavi yöntemleriyle çözmeye gayret gösteriyoruz” dedi.3

Sert fırçalama yapılması, çeşitli stres durumlarında dişin gıcırdatılması, dişin sıkılması, fast food beslenme, asitli içecekler gibi birçok faktörün diş erozyonunu hızlandırdığını veya tetiklediğini kaydeden Dr. Yontuç; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Artık diş fırçalama makinelerini biz hekimler daha çok tavsiye ediyoruz. Dişe yapılan baskıyı kontrol etmesi, diş fırçasının sertlik oranı ve zamanını ayarlaması nedeniyle otomatik diş fırçalama ünitelerinin kullanılmasını istiyoruz. Diş erozyonu ile dişin boyutu kısalıyor ve birkaç milimlik farklar dahi kişinin çene yapısının bozulmasına yol açıyor. Böylelikle bozulan çene eklemi, baş boyun ağrılarına da yol açıyor. Diş erozyonu, uzun bir dönem boyunca kişiye fiziki bir rahatsızlık vermediği için en son dakikaya kadar ihmal ediliyor. Böyle olunca tedavi protokolü ve şartları daha zor bir hal alıyor.”Vildan Yontuç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.