Yaz Güneşi Gümüşü Isıtmıyor

Bu yıl tüm Dünya genelinde yaşanan Pandemi krizi; ülkemizde birçok sektörü olumsuz etkiledi. Özellikle turizm sektörümüz büyük kayıplar eşliğinde sezonun ortasına geldiler. Turizm; yan kollarıyla birçok sektöre de geçim kapısı aralıyordu. Bu yıl Ege ve Akdeniz’de birçok otel kapılarını açmadı, açanlar da çok düşük kapasite ile yaz mevsimini geçiriyorlar. Her yıl sahil bölgelerindeki gümüş takı mağazalarına yüklü miktarda ürünlerini bırakan Özcan Gümüş; işlem hacminde yaşanan büyük düşüşlere birebir şahit oluyor. Mevcut kapasitesinin çok altında bir sezon geçiren Özcan Gümüş; iç piyasa anlamında yılın ikinci yarısından büyük beklentiler içinde olmanın hayal kırıklığı yaratacağını öne sürüyor…

 

Yaz mevsiminin ortasındayız ve her yıl büyük kalabalıklara ev sahipliği yapan Ege ve Akdeniz sahilleri alışık olmadığımız kadar tenha. Yabancı turistlerin olmaması yerli turistlerin de Covid 19 nedeniyle tatillerini bu yıl ertelemesinin sonuçları bölge esnafına çok olumsuz yansıyor. Özcan Gümüş Yurtiçi Satış ve Pazarlama Müdürü Emrullah Özcan; geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde gümüş takı satışında düşüşler yaşandığını, özellikle sahil bölgelerinde birçok esnafın kepenklerini bile açmadığını, birçoğunun da yeni yeni kapısını araladığını söyledi.

Türkiye’ye gelen turistlerin hatırı sayılır ölçüde gümüş takı aldığını ve bunun gizli bir ihracat olarak ülke hanesine yazıldığını hatırlatan Emrullah Özcan; “Bu yıl bu açıdan da büyük kayıp yaşıyoruz. Turist yok denecek düzeyde. Bu dakikadan sonra önemli bir hareketlilik beklemiyoruz. Mobil ekibimiz herşeye rağmen Ege ve Akdeniz sahillerinde bulunuyor ve esnafın ihtiyaçlarına cevap veriyor. Yılın ilk yarısında Anneler Günü, Babalar Günü gibi iki önemli günü kaybetmiştik. Şimdi de yaz mevsimini kaçırıyoruz. Hakikaten bu yaz güneş, gümüşü ısıtmıyor” diye konuştu.

Özcan Gümüş’ün ihracat çalışmalarıyla ticari tablosunu dengede tuttuğunu, sahil bölgelerinin dışında kalan yerlerde de gümüş takı satışlarının oldukça yavaş olduğunu belirten Özcan; sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar; bu dönemde acil ihtiyaçlarına bütçe ayırıyorlar. Bir de takı almak için psikolojinizin de iyi olması, keyfinizin yerinde olması gerekiyor. 2020 yılını şirket istatistiklerinden çıkarıyoruz. Bu yıl, tam anlamıyla sektörümüz için hatta tüm Dünya için kayıp bir yıl olarak tarihe geçti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.