Turan Keser “Yükselen altın fiyatları, hem kuyumcunun hem de çantacının risklerini en üst düzeye çıkarıyor….”

Gün geçmiyor ki bir toptancıya, bir kuyumcu esnafımıza gasp olayı gerçekleşmesin. Geçtiğimiz günlerde yine bir meslektaşımız bıçakla ağır yaralandı ve gaspa uğradı. Zaman zaman soygunculara direnen kuyumculardan ne yazık ki hayatını kaybedenleri de üzüntüyle görmekteyiz. Sektörümüzün tecrübeli ismi, Balaban Kuyumculuk firma sahibi Turan Keser; altın fiyatlarının çok yüksek rakamlara ulaştığını ve kuyumculuk mesleğini artık icra etmenin çok büyük riskleri omuzlamak anlamına geldiğini söyledi ve çare olarak sigortalı çalışmaya işaret etti. Ancak sigorta firmaları kuyumculuk sektörüne karşı oldukça yüksek prim taleplerinde bulunuyorlar ve karşılıklı güven sorunu mevcut….

 

Balaban Kuyumculuk firma sahibi Turan Keser; kuyumculara yönelik son dönemde artan soygun ve silahlı gasp olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turan Keser; yükselen altın fiyatlarıyla birlikte hem kuyumcuların hem de onlara ürün tedarik eden çantacı ve toptancıların iş güvenliği ile ilgili sıkıntılarının arttığını ifade etti.

Yurtdışında birçok kuyumcunun sigortalı olarak ticaret yaptığını hatırlatan Turan Keser; “Ne yazık ki bizim kuyumcumuz sigorta yaptıramıyor. Çünkü altın esaslı muhasebe sistemi olmadığı için mağazasında bulunan ürünlerin durduğu yerde değer kazanması bir gelir artışı olarak nitelendiriliyor ve bunun vergisi talep ediliyor. Bu yüzden mevcut ürünlerini tam olarak beyan edemeyen kuyumcu dostumuz, doğal olarak sigortalayacağı ürünlerde sorun yaşıyor. Gördüğünüz gibi zincirleme bir yanlışlar zinciri neticesinde kuyumcu dostumuz sıkıntıya giriyor. Böylelikle bir saldırı esnasında canını hiçe sayarak malını korumak için bir refleks yapıyor. Sonrasında ise çok üzücü olaylar cereyan ediyor” diye konuştu.

“Sigortacılar yüksek prim talepleriyle sektörümüze kapıyı kapatıyorlar”

Altın ticareti ile ilgili sigortaların kağıt üzerinde yapıldığını ama uygulamaya geldiğinde, çok fahiş prim ve şart talepleriyle kuyumcuların sigortalı çalışmasının imkansız hale geldiğini kaydeden Keser; sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Çeşitli sigorta firmalarına başvurduğumuz zaman çok yüksek prim taleplerinde bulunuyorlar. Ayrıca kuyumculara karşı bir güvensizlik olduğunu gözlemliyorum. Sektör kurumlarımızın ve sigorta şirketlerinin karşılıklı olarak bu konuyu detaylı ele almaları ve çözüm üretmeleri gerekiyor. Loomis firması başarılı bir uygulama ile sigortalı küçük paket hizmetini sunuyor ve bu hizmet; hepimize iyi geliyor. Günümüz zorlu ekonomik şartlarında artık kredi kartı ile kuyum alışverişi çok yüksek rakamlara ulaştı. Bu da otomatik olarak kayıt dışı çalışmanın önüne geçmektedir. Tabi ki altın esaslı muhasebe sistemine geçilmesi gerekiyor. Altının durduğu yerde değerinin artması kuyumcuya bir gelir getirmiyor. Elde edilmeyen gelir için vergi talep edilince, kayıt dışı ekonomi ortaya çıkıyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.