Sanal Alemdeki Atılımları Pandemi Etkisini Minimize Etti

Pandemiyle birlikte ciddi kayıplar yaşayan, üretimi yaklaşık 3 ay durma noktasına gelen kuyumculuk sektörü, yeni yılı sessiz bir şekilde karşılamaya hazırlanıyor. İhracatın azalması, iç piyasadaki taleplerin düşmesiyle birlikte kuyum atölyelerimizin üretimi azaldı. Böyle olunca üreticinin her tür ihtiyacını gideren teknik malzeme firmalarımız da işlem hacminde daralma yaşadı. Alex Makine; mevcut daralmayı başarılı E ticaret faaliyetleriyle minimum seviyeye indirdi. Dünyanın çok farklı noktalarına online ihracat yapan Alex Makine; E Ticaretin de popülerliğiyle hızla bir Dünya markası olma yolunda ilerliyor…

Kuyum üretimindeki yenilikleri titizlikle araştıran, Dünyanın farklı noktalarına giden ve bulup ülkemize getiren Alex Makine 2020 yılında belirli oranda işlem kaybı yaşadı. Kuyum üretiminin azaldığı, Covid 19 salgınıyla tüketicilerinin taleplerinin en alt seviyeye indiği günlerde, birçok atölye üretimde kullanmak için makine ve sarf, teknik malzeme alımlarını minimum seviyeye çekti. Yaşanan daralmayı aşmak adına Alex Makine E Ticaret alanındaki yatırımlarını ön plana çıkardı.

Alex Makine Genel Müdürü Ümit Çağlar; markalarının www.alexmakina.com sitesi ile 8 yıldır yurtiçinde E ticaret yaptıklarını, bu yılın başında çok hızlı bir şekilde E ticaret sitelerini, yurtdışına, ihracata yönelik olarak baştan sona yenilediklerini ve başarılı sanal alem yatırımlarıyla çok daha büyük olabilecek kayıpları en az seviyeye indirerek 2020 yılını uğurladıklarını söyledi.

5 kıtada 80 farklı ülkeye E ihracat yaptıklarını ve online ticaret ile bir markanın çok daha hızlı bir şekilde, branşında Dünya markası olma yolunda hızlı ilerleme kaydedebileceğini gözlemlediklerini belirten Ümit Çağlar; “E ticaret üzerine özel bir ekip oluşturduk ve yaklaşık 3000’den fazla ürünümüzü satışa koyduk. Profesyonel çekimler yaptık hatta bazı ürünlerde videolu tanıtımlar gerçekleştirdik. Mağazamızın bir bölümünü stüdyo haline getirdik. Krizin geçmesini oturduğunuz yerden beklemenin hiç kimseye faydası olmuyor” diye konuştu.

2021 yılının ilk 6 ayından önemli bir beklentileri olmadığını, yeni yılın ikinci yarısında ise önemli bir hareketlenme beklediklerini sözlerine ekleyen Çağlar; “Bu yıl herşeye rağmen lazer makinelerimizin ve 3 D Printer makinelerimizin satışı belirli bir seviyenin altına inmedi. Önümüzdeki yıl önemli yeni modeller beklemiyoruz” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.