Rıfkı Bedir “Arap Dünyası Online Mücevher ve Altın Takı Satışına hazır değil. Pandemi krizi Arap pazarında önemli kayıplar yaşamamıza yol açtı. ”

Tüm Dünya genelinde online satışlar hızla yükseliyor. Özellikle pandemi döneminde ihracat firmalarımız hem bireysel hem de toplu olarak E ticaret çalışmalarına ağırlık veriyorlar. Bu çalışmalar ağırlıklı olarak Amerika ve Avrupa pazarında etkin sonuçlar verirken, Arap Yarımadası’nda bulunan ülkelerdeki kuyum alıcıları E ticaret üzerinden toptan alımlara çok sıcak bakmıyorlar.

Yıllardır Ortadoğu pazarına önemli miktarda mücevher ihraç eden Zergeran Pırlanta; her yıl Arap Yarımadası’nda 6-7 lokal kuyumculuk fuarına katılıyordu. Fuarların ertelenmesi, Arapların pandemi nedeniyle harcamalarında daha dikkatli hareket etmesi ve online satışlara karşı mesafeli durması nedenleriyle, Zergeran Pırlanta Arap pazarında önemli kayıplar yaşadı.

Zergeran Pırlanta firma sahibi Rıfkı Bedir; Arap pazarında yaşanan daralmayı farklı özellikle iç piyasada ve Amerika pazarındaki çalışmalarıyla başarıyla tolere ettiklerini söyledi.

Rıfkı Bedir; Arapların hem perakende hem de toptan kuyum alışverişinde ürünü yüz yüze görmek, dokunarak incelemek gibi kolay kolay değişmeyecek bir tutumları bulunduğunu, Araplara online satış yapmanın diğer bölgelerle kıyaslandığında çok daha zor olduğunu net bir şekilde gözlemlediklerini ifade etti.

E Ticaret alanında hem firma bazında hem de kurumların ortak girişimleriyle oluşturdukları E ticaret platformlarının etkin sonuçlar doğuracağına inandığını belirten Rıfkı Bedir; “ Bu girişimler yalnız Ortadoğu pazarında kısa vadede arzu edilen neticeler vermeyeceklerdir. İstanbul’u ziyaret eden Arap müşterilerimizin mağazamıza uğradıklarını görüyoruz. Arap kadını mutlaka ürüne dokunmak istiyor. Bu davranış esasında bizim insanımızla paralel bir ortak özellik. Ülkemizde de online mücevher satışlarında büyük hacimler söz konusu değil. Online mücevher alımında ekstra dikkatli olunması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Uluslararası sertifikasız ürün almanın risklerini unutmayalım. Ayrıca online takı ve mücevher satışında belirli düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

“Takı ve mücevher satışlarının artışı için popüler dizilerde ürünler ön plana çıkmalı”

İstanbul Kuyumcular Odası’nın girişimi ile popüler dizilerdeki oyuncuların kullanımına çeşitli takıların verilmesinin bu bağlamda sponsorluk anlaşmalarının yapılmasının, mücevher ve takı satışlarına olumlu yansıyacağını sözlerine ekleyen Bedir; “Hürrem Sultan döneminde elmas mücevherlerin ne kadar popüler olduğunu ve yok sattığını unutmayın. Yine Kurtlar Vadisi dizisindeki yüzük modelleri büyük ilgi görmüştü. İKO; çeşitli dizilerle ürün sponsorluğu yapmalıdır. İnanın en etkin tanıtım sanatçıların kullanımı ile olacaktır. Bu girişimlerin ardından sosyal medyada da yapılacak etkin çalışmalar sektörümüzdeki herkese fayda sağlayacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.