Piyer Sivaslıoğlu “Kuyum alışverişinin artırılması için yeni açılımlar peşinde olmalıyız”

Kuyum alışverişinin en yoğun olması gereken günlerin içindeyiz. Düğünler tüm hızıyla devam ediyor. Fakat hem üretici hem de perakendecimiz geçmiş yılları aradıklarını söylüyorlar. Kuyum alışverişinin azalmasında sadece piyasa koşulları mı etken oluyor ? Bu sorunun cevabını ve kuyum alışverişinin artırılması için nelerin gündeme gelmesi gerektiğini sektörümüzün tecrübeli isimlerinden, Apel İş Kuyumculuk firma sahibi Piyer Sivaslıoğlu’na sorduk. Hediye ve tasarruf alanında altının farklı sektörlerdeki ürünlere karşı kan kaybı yaşadığını, özellikle elektronik ve teknolojik ürünlerin hediye olarak çok fazla ön plana çıktığını ifade eden Piyer usta; yeni açılımların ve ortak kampanyaların devreye girmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Altın takı ve mücevher hediye sıralamasında artık en üstlerde yer almıyor. Son yıllarda elektronik ürünler fazlasıyla ön plana çıktı. Diğer sektörlerin çok istikrarlı reklam çalışması yaptığını, insanların hediye alımı aşamasında sürekli bilinç altına atılan mesajlarla harekete geçtiğini vurgulayan Apel İş Kuyumculuk firma sahibi Piyer Sivaslıoğlu; “Sektörümüz sadece yılın birkaç özel gününde reklam çalışmalarında vites yükseltiyor. Halbuki çok daha düzenli ulusal reklam kampanyaları içinde olmalıyız. Ayrıca kuyumcularımızın vitrin tasarımına çok daha önem vermeleri ve albeni oluşturmaları gerektiğine inanıyorum. Taksitli kuyum alışverişinin 4’ten 8’e çıkması çok daha iyi sonuçlar doğurur. Taksit sayısının artırılmasının kuyum alışverişini çok ciddi anlamda pozitif etkileyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Sivaslıoğlu; sektör içinde bazı markaların, ‘İndirim, Outlet, Fırsat Ürünleri’ gibi adlandırmalar adı altında yaptıkları kısa süreli halka dönük, ucuz ürün algı yanılsaması ortaya çıkaran çalışmaların sektöre zarar verdiğini ve vatandaşın gözünde kuyumcunun itibar kaybettiğini, kuyumcuların çok yüksek karlarla çalışıyormuş gibi bir yanlış bir algının oluştuğunu dile getirdi.

İl oda başkanlarının kuyumculuk festivali adı altında bir dönem tespit ederek, yurt genelinde ortak bir kampanya yapmasının çok verimli olabileceğini sözlerine ekleyen Piyer usta; ülke çapında tüm kuyumcuların ortak hareket etmesiyle sinerji doğacağını ve bu etkinliğin kuyum ticaretine olumlu yansıyacağını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.