Online Ticarete Hazır Olun Geride Kalmayın

HOŞHANLI “2021 Yılına Temkinli Bir Şekilde Giriyoruz. Önümüzdeki Yıl E Ticaret Yılı Olacak. Yavaşlayınca Değil Durunca Geriye Gideriz.”

 

 

Yeni bir yıla giriş yapmak üzere olduğumuz şu günlerde herkes zorlu geçen 2020 yılının muhasebesini yapıyor. Covid 19 salgını etkisiyle hem sosyal hem de ticaret hayatının olumsuz etkilendiği 2020 yılı, yerini yepyeni bir yıla ve yeni ümitlere bırakıyor. 2021 yılının sektörümüze ve insanlığa neler getireceğini hep beraber göreceğiz. İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; altın fiyatlarının 2020 yılında rekor üstüne rekor kırmasının ülke içinde kuyum alışverişine belirli oranda olumsuz yansıdığını, ülkeler arasındaki yolculukların minimum seviyesine inmesiyle ihracat alanında yaşanan kayıpların da 2020 yılında dikkat çektiğini, tüm bu olumsuzluklara karşın Online pazarlama, online ihracat alanında da çok büyük bir atılımın yapıldığını söyledi.

 

Yeni bir yıla girmek üzere olduğumuz şu günlerde kuyumculuk sektöründeki firmalarımız; pandeminin etkilerini yakından hissettiler. Ülkeler arasındaki seyahat yasakları, özellikle kuyum ihracatımızın temposunun düşmesine yol açtı. 2021 yılına temkinli bir giriş yapmanın gerektiğini belirten İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı, “Uzun süredir alımlarını erteleyen ülkeler, online olarak siparişlerini geçeceklerdir. “Ben bu coğrafyada online satışlar olur o taraflarda olmaz” tarzında bir düşünceye katılmıyorum. İhtiyaçlar üst seviyeye çıkınca, ürün stokları eriyince her ülke ile E ticaret yapılabilecektir. İnsanlık tarihinin büyük bir imtihandan geçtiği 2020 yılının ardından, temkinli ama umutsuzluğa kapılmadan 2021 yılını karşılamak gerekiyor” diye konuştu.

İMMİB tarafından organize edilen, sanal fuar alanı kimliğine sahip olan www.turkishjewellery.org sitesine hızla birçok değerli markamızın katıldığını ve bu E ticaret platformunun, yeni yılda etkin sonuçlar vereceğini kaydeden Erhan Hoşhanlı; “Sektör fuarlarımızın 2021 yılında yapılmasını biraz zor görüyorum. Hem firma bazında hem de sektör kurumları E Ticaret çalışmalarını arttırarak devam etmelidirler. Yavaşladığımız zaman değil durduğumuz zaman geriye gideriz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İKO ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında imzalanan eğitim “Mücevher Tasarım” eğitimi protokolünü takdirle karşıladığını, İTO Kuyumculuk Komitesi’nin de özellikle değerli ve yarı değerli taş eğitimi alanında online çalışmalara önümüzdeki süreçte devam edeceğini sözlerine ekleyen Hoşhanlı; son dönemde başarılı online seminer düzenleyen Genç İMKUSAD’ı da tebrik etti ve bu tip organizasyonlara devam edilmesinin önemini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.