Mücevher tercih edenlerin sayısı azalıyor altın takı kullanıcısı hızla mücevhere geçiş yapıyor…

Serkan Gökpınar “Altından mücevhere bir geçiş var. Hayat pahalılığı, mücevheri tercih edenlerin sayısının azalmasına yol açıyor”

 

Yıllarca yüksek fiyatlarıyla geniş bir kitle için bir tabu olan son 10 yılda ise birçok kampanya, tanıtım ile çok daha kolay ulaşılabilir olarak piyasaya sunulan Mücevher; özellikle son bir yılda hayat pahalılığından dolayı yine eskisi gibi lüks ürün kategorisine dönüş yaptı.

Dianoor Pırlanta firma sahibi, deneyimli taş eksperi Serkan Gökpınar; halkın alım gücünün düştüğünü yıllık mücevher satış adetleriyle net bir şekilde gözlemlediklerini, mücevher satışları azalırken yıllık ciroda gerileme olmamasının tek nedeninin pahalı mücevherlere ilginin artması olarak yorumluyor.

Küçük taşlı mücevherleri satmak için çok zorlanmalarına rağmen daha büyük pırlantalı mücevherlerin daha kolay satıldığını gözlemlediklerini kaydeden Serkan Gökpınar; “Enflasyonist ortamlarda zenginin daha zengin olduğu, yüksek kazanç sağlayanların kazançlarının arttığını net bir şekilde görüyoruz. Mücevher; bu yıl altın takı kullanıcısından çok pay aldı. 2023 yılında mücevher yine geniş kitleler için uzak bir hedef olacaktır” dedi.

2023 yılı pahalı mücevherlerin yılı olacaktır diyen Gökpınar; açıklamasını şöyle sürdürüyor:

“Üst grup ürünler bu yıl popüler olacak. İstanbul Jewellery Show Mart ayağında müşterilerimize bu yönde süprizlerimiz olacak. Yurtdışından ithal, çok özel, el işi montürler getireceğiz. Lüks mücevher grubundaki ürün çeşitliliğimizi arttıracağız. 10 karatın üstünde taş satışları daha önce çok kez yaptık. 2023 yılında kayda değer bir şekilde bu yönde artışlar görebiliriz.”

CVD taşlar 2023’te Türkiye’de satışa sunulabilir mi?

Laboratuvar ortamında üretilen CVD taşların Türkiye’de kısa vadede satışlarının olmayacağını öne süren Gökpınar; “Atasay, Altınbaş ve Zen gibi dev markalar CVD taşlı mücevher satışı başlatmazsa kolay kolay sektörümüzün içinde CVD taş yer bulamayacaktır. CVD taşlı ürünlerin öcü gibi görülmesini de doğru bulmuyorum. Dünyanın birçok noktasında CVD taşlı mücevherler, doğru beyan eşliğinde satılıyor. Dianoor Pırlantanın gündeminde CVD yok. İthal ettiğimiz tüm taşları tek tek özel makinemizde mercek altına alıyor ve defalarca kontrolünü yapıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.