Milenyum kuyum ustaları eski ustalara göre teknolojiye çok daha sıcak

Çağlar” Kuyum üreticisinin ileri teknolojiye sahip makine ve cihazlara olan ilgisi hedeflerimizi gerçekleştirmemizi kolaylaştırdı”

 

Pandeminin etkileri, azalsa da devam ettiği bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2021 yılının özellikle ilk 6 ayı oldukça durgun geçti. İkinci yarı ise (Kasım/Aralık hariç) gayet tempoluydu ve alan da satan da üreten de mutlu oldu. Kuyum üreticisinin en yakın dostu olan Alex Makine; hedeflerinin ve beklentisinin üstünde sonuçlarla başarılı bir yılı geride bıraktı. Pandemi öncesi 2019 işlem hacmini yakalayan Alex Makine Genel Müdürü Ümit Çağlar; son dönemde kuyum üreticilerinin yüksek teknolojiye sahip cihaz ve makinelere ilgi göstermesinin işlerine olumlu yansıdığını ifade ediyor.

Genelde her 10 yılda bir kuyum üretiminde önemli teknolojik gelişmeler neticesinde, birçok atölyenin teknolojik alt yapısını ve ekipmanlarını güncellediğini belirten Ümit Çağlar; “2021 yılı da böylesi bir döneme denk geldi. Birçok kuyum üreticisi yeni üretim tekniklerine geçiş için yatırım yapma kararı verdiler. Bu talepler tabi ki bizim gibi firmaların iş hacmini arttırdı. Bu yıl; Elektro Lazer Makinemiz, XRF Değerli Maden Analiz Makinesi, 3D Printer ve özel reçinemiz, yeni nesil mum kazanımız, lazer ile madene yazı yazan yeni nesil makinemiz ve meşhur DADO ekonomik lazer cihazımız bu yılın öne çıkanları oldu” diye konuştu.

2022 yılında ihracat yapan yerli firmalarımızın sayısının artacağını ve artan ihracat hacmiyle birlikte Türk kuyumculuğun ilerlemeye devam edeceğini vurgulayan Çağlar; “Altın fiyatlarının ani artışları karşısında artık birçok kuyum üreticisi sadece iç piyasaya bağlı çalışması çok zor olacaktır. Mümkünse ama az ama çok her üreticinin ihracat açılımları yapması gerekiyor. Biz Alex Makine olarak yıllardır birçok kuyum üretim makine ve ekipmanlarını ihraç ediyoruz. Bu yılki hedeflerimizi gerçekleştirmemizde, ihracat payımızın da önemli katkısı olmuştur” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.