Kuyumcu ticaretinde riski değil sigortayı tercih edelim…

Gün geçmiyor ki bir kuyumcuya, çantacı arkadaşımıza saldırı, gasp girişimi olmasın. Yakın zaman içinde Van’da Seçkin Gold’un çalışanlarından birine saldırı yapılmış ve arkadaşımızın mallarını gasp etmişlerdi. Saldırganlar yakalandı ama 2 kilo has altın kayıplara karıştı. Bu vahim olayı hatırlattığımız İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; yeni sigorta poliçelerinde ağır şartlar öne sürmeden, uygun bütçelerle mevcut tüm altınlara (emanet altın dahil, resmi kayıtlarda bulunan, bulunmayan) sigorta yapılmaktadır…

Kuyumcu saldırıları, ama az ama çok sürekli devam eden ve sonucunda çok vahim olayların meydana çıktığı bir durum yaratıyor. Birkaç yıl önce İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; Dünyada kuyumcuların sigortalı çalışmaları artarak devam etmektedir: Yaşanan bu tip olaylarda hadisenin büyümesi ve kuyumcunun kendini savunmak durumunda kalmasının sorumlusunun sigortasız ticaret olduğunu öne sürmüştü. İTO Kuyumculuk Komitesi’nin de katkılarıyla artık çok daha kolay şartlarda ve emanet altınlar da dahil olmak üzere kuyumcunun tüm ürünlerinin sigortalandığı, koruma altına alındığı bir poliçe hayata geçti. ANKA Sigorta tarafından yapılan bu hizmet şu anda oldukça popüler. Yakın zaman içinde diğer sigorta şirketlerinin de kriterlerini makul seviyeye indireceğini ve kuyumcunun tüm altınlarını kapsayan, uygun bütçeli bir sigorta poliçesi yapacağını düşünüyoruz.

Başkan Erhan Hoşhanlı; artan altın fiyatlarıyla birlikte sigorta eşliğinde ticaret yapmanın artık olmazsa olmaz bir hal aldığı, şartları oldukça makul seviyeye inen sigorta poliçelerini meslektaşlarımızın bir an önce yaptırmalarını, kuyum ticaretinde riski değil sigortayı tercih etmemiz gerektiğinin altını çizdi.

“Tarihinde ons fiyatı, 1923 $’a çıkan altının 1550 $ seviyesini görmesi ekstrem bir durum değil”

Hoşhanlı; altın fiyatlarının son dönemde rekor seviyelere çıkmasıyla ilgili de bir değerlendirme de bulundu: “Altın; tarihinde çok ciddi rakamlar gördü. Yükseliş ve inişler dönem dönem olabilir. Kuyumcu dostumuz sattığı kadar alım yapmalı ve kontrollü bir ticareti benimsemelidir. Böylesi ani yükselişler bize yine ‘altın esaslı muhasebe sistemine’ bir an önce geçmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Şu anda 10 günlük kısa bir süre içinde kuyumcu dostumuz, altın fiyatı yükseldi diye kilo bazında 15 Bin TL kazanmış görünüyor. Biliyorsunuz ki kuyumcu, satış yapmadan, ürününü elden çıkarmadan bir kazanç elde etmiyor. Sırf altın yükseldi diye vergi döneminde ekstra kazanç sağlamış görünecek. Bu vesile ile bu yanlış uygulamanın da bir an önce değişmesini talep ettiğimizi hatırlatıyorum.”

“B2B Organizasyonları Destekliyorum”

Geçtiğimiz günlerde İMMİB tarafından ikincisi organize edilen ve bu sefer ABD Miami’de gerçekleşen, alıcı ile satıcının buluştuğu B2B organizasyonunu takdirle karşıladığını ve son bu tip çalışmaların son derece faydalı olacağını sözlerine ekleyen Hoşhanlı; bu tip buluşmaların sektöre büyük katkılar sağladığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.