USTA “ÇERÇEVE TAKI GRUBUNDA ARTAN ÜRETİCİ SAYISI FİRMALARA DÜŞEN DİLİMLERİN KÜÇÜLMESİNE YOL AÇIYOR”

Son birkaç yılda gittikçe popülaritesi artan, tarihi geçmişi çok eskilere dayanan çerçeveli takı grubu, gelişen teknolojik imkanlar eşliğinde artık çok daha hafif ve özel dizaynlar eşliğinde üretilebiliyor. Yükselen altın fiyatları neticesinde set takıların pazarından da ciddi oranda pay alan Çerçeveler; ilk kez 2017 yılında az da olsa bir tempo kaybı yaşadı. Çerçeve takı grubunun önde gelen üreticilerinden biri olan E Usta; çerçeve takı pazarında üretici sayısının sürekli arttığını, ucuz olması adına kalite standartlarından feda edildiğini ve 2017 yılında genel olarak bu takı grubu üreticilerinin Pazar daralması yaşadığını ifade etti.

 

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan ve kuyumcu vitrinlerinin en ön saflarında kendine yer bulan çerçeveli & kültürel takı grubu, birbirinden başarılı üreticilerin özenli çalışmalarıyla sürekli kendini yenileyerek var olmaya devam ediyor. 2017 yılında çerçeve takı grubu satışlarında ilk kez düşüş yaşandığı ile ilgili duyumlar aldık ve bu takı grubunun uzmanı E Usta Kuyumculuğu ziyaret ettik. E Usta Kuyumculuk firma ortağı Emrah Usta; 2017 yılının kuyumculuk sektörü açısından çok parlak bir yıl olmadığını, tüm takı gruplarının satışlarında yaşanan düşüşün çerçeve takı grubunda da gözlemlendiğini söyledi.

Çerçeveli takı grubunda, düşük kaliteli çok sayıda ürünün piyasaya sunulduğunu ve ilk başta fiyatına aldanan kuyumcunun, ürün kullanımında yaşanan sorunlarla boğuşmak, müşterisi karşısında mahcup olmak gibi sıkıntılar yaşadığını kaydeden Emrah Usta, “Birkaç kuyumcu dostumuz yaptıkları yanlışın farkına vardılar ve “ucuz etin yahnisi yavan olur” deyimini bizzat yaşadılar. Kültürel takılarda yeni tasarım beklentisi devam ediyor. 2017 yılında yaptığımız tespitlerde, hep yeni tasarımların daha çok satıldığını gördük” diye konuştu.

2018 yılının daha iyi geçeceğine inandıklarını ve 2018 baharında atölyelerini iki kat genişleteceklerini, Kuyumcukent’te yeni yerlerine taşınacaklarını kaydeden Usta; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni yılda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Yeni tasarımlarımızı hem kelepçe hem de çerçeve takı grubunda yine sıklıkla madene aktaracağız. Mobil ekiplerimiz ülkemizde geniş bir coğrafyaya hizmet sunuyor ve kuyumcu dostlarımızı sık sık ziyaret ediyoruz. Altın fiyatlarının yükselişi işlerimize olumsuz yansıyor. Halkın alım gücüyle, altın fiyatlarının artışı arasında doğru bir orantı yok. Bundan sonra da artma ihtimali düşme ihtimaline göre çok daha fazla görünüyor. Şu anda kuyum üreticileri hafif takı üretiminde kırmızı çizgideler. Yeni yılda daha çok çalışacağız daha fazla emek sarfedeceğiz. Yeni müşteriler edinmekten ziyade, mevcut müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunmanın çabasında olacağız.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.