SAATLER İHRACATI GÖSTERİYOR….

Döviz kurunda yaşanan ani yükselişler, başta altın olmak üzere değerli madenlerin fiyatlarını rekor seviyelere çıkardı. Böylesi yüksek fiyatlar eşliğinde tüketici zorunlu ihtiyacının haricinde şu dönemde altın takı satın almıyor. Peki iç pazara üretim yapan yüzlerce firmamız bu dönemi oturdukları yerde bekleyerek mi geçirecekler? Tabi ki hayır. Şimdi İhracat zamanı, ihracat alanında yıllara dayanan tecrübesiyle pek çok markamızı yurtdışına, doğru adreslere taşıyan Murad Jewellery firma sahibi Murad Köşker; mevcut şartlar içinde firmaların çarklarını döndürmek için harekete geçmesi gerektiğini ve doğru ürünle, doğru alıcıyı buluşturarak, başarılı ihracat çalışmalarıyla krizin fırsata dönüşmesini sağlayabileceklerini ifade etti..

ABD ile Rahip Brunson üzerinden başlayan tartışmalar ve neticesinde bir anda yükselen döviz kurları, hayatımızın her alanında ekstra artış olarak olumsuz yansıyor. Dolara bağlı olan altın, tarihi rekorları kırdı ve henüz daha net bir noktaya oturmadı. Bir anda iç piyasada ciddi bir daralma ve son tüketicinin takı taleplerini ertelediğini gözlemledik. Yıllardır iç piyasaya ürün sunan pekçok üreticimizin atölyesinden şu aralar makine sesi gelmiyor.

Döviz kurunun yükseldiği dönemde ihracat yapmanın kısmi olarak ek avantajlar ortaya koyduğunu hatırlatan Murad Köşker; “Şimdi tam ihracat zamanıdır. Hem iç piyasada yaprak kımıldamıyor hem de yüksek döviz kurlarıyla ihracat yapmak önemli avantajlar ortaya çıkarıyor. İşini bilen, yıllardır ihracat alanında önemli çalışmalara imza atmış ve değerli pek çok markanın yurtdışı açılımını sağlamış bir ihracat uzmanıyla yola çıkmak çok ciddi zaman kazandırır” diye konuştu.

Kuyum üretiminde işçilik hariç, üretim ekipmanları ve ham maddenin tamamen döviz ile satın alındığını ve artan kurların yılın sonunda yüksek enflasyon olarak tüm sektörlere olumsuz yansıması olacağını kaydeden Köşker; “Yabancılar iç piyasadaki ekonomik verilerimizi yakından takip ediyorlar. Döviz yükseldiği zaman bizden işçilik fiyatlarında indirim talep ediyorlar. Kesinlikle bu taleplere olumlu cevap vermemeliyiz. Nihayetinde yüksek enflasyon yıl sonunda işçi maaşları dahil tüm üretim kalemlerimizde artış olarak bize geri dönecek” dedi.

Böylesi dönemlerde birçok firmanın ilk kez ihracata gireceğini ve sert rekabet ortamının oluşacağını sözlerine ekleyen Köşker; firmaların pastadan pay almak için fiyat rekabetine girmeyi tercih ettiğini, bu rekabetin yarardan çok zarar getirdiğini, kaliteli ürün, özgün tasarıma sahip ürünler yaparak müşteri edinmenin çok daha kalıcı işlerin olmasını sağlayacağını dile getirdi.

Röportajımız Esnasında Son Dakika Yasal Değişiklik….!!!!

İhracat Uzmanı Murad Köşker ile röportajımızı yaptığımız anda, Köşker’in telefonuna önemli bir bilgi ulaştı. Maliye Bakanlığından gelen ve resmi gazetede yayınlanan yeni tebliğ ile ihracat alanında bir değişim yaşandı. Yeni tebliğe göre; “Yapılan ihracatın bedelinin 180 gün içinde tahsil edilmesi zorunlu oluyor ve tahsil edilen bedelin en az %80’inin Türk bankası üzerinden yurda girişi gerekli hale geliyor.”

Murad Köşker; bu gibi mevzuat ve tebliğ değişimlerinin çok sık olduğunu, bu değişimleri yakından takip etmenin çok önemli olduğunu belirtti. Tesadüfen röportaj esnasında gelen bu değişim gibi birçok yenilik ihracat alanında geniş bilgi ve tecrübeye sahip olmanın da önemini ortaya koyuyor. Bu yüzden işin uzmanına danışmak, büyük avantajlar sağlıyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.