MÜCEVHER ALICISI İÇİN GÖRMEK YETMEZ

ÖREN “MÜCEVHERE DOKUNMADAN, ONUNLA BİR AŞK YAŞAMADAN SATIN ALMA OLMUYOR BU YÜZDEN ONLİNE MÜCEVHER SATIŞLARI DİP SEVİYEDE”

 

Tüm Dünya genelinde online satışlar hızla yükseliyor. Ülkemizde de özellikle gram altın, sarrafiye ve gümüş takıların online satış performansı yüz güldürüyor. Peki altın ve mücevherde durum nedir? Bu kadar önemli teknik yatırımların ardından, online altın ve mücevher satışlarında ne noktadayız? Bu sorularımıza yanıtları Zergeran Pırlanta Satış ve Pazarlama Müdürü Feyzullah Ören yanıt verdi. Ören; sanal alemde altın ve mücevher satışlarının oldukça düşük seviyede ve arzu edilen işlem hacminden uzak olduğunu, bunun da birkaç önemli sebebinin bulunduğunu bizlere aktardı…

Günümüz iletişim çağı. Oturduğumuz yerden tüm ihtiyaçlarımızı giderebilecek teknolojiye sahibiz. Online satışlarda birçok sektörün üst düzey başarılar gösterdiğini, her yıl artan bir grafiğe sahip olduğunu biliyoruz. Peki bizim sektörümüzde durum nedir? Yıllardır ürettiği birbirinden özel mücevherleri yurtdışında çok farklı coğrafyalara başarıyla taşıyan Zergeran Pırlanta Yöneticisi Feyzullan Ören; altın ve mücevher alanında online satışların arzu edilen boyutlarda olmadığını, tüketicinin binlerce dolar verdiği ürüne dokunmadan, onu üstünde denemeden ve ürünle bir aşk yaşamadan satın almayı tercih etmediğini ifade etti.

Pahalı olmayan ürün kategorisinde yer alan gümüş takıların online satışlarının iyi gittiğini, bütün her yerde aynı standarda ve görünüme sahip olan yatırım altınlarının (gram altın) online satışlarının yüksek işlem hacimlerine ulaştığını kaydeden Feyzullah Ören; “Altın ve mücevhere gelince işler değişiyor. Birincisi son tüketici takısını alırken ona dokunmak ve üzerinde denemek istiyor. Mücevher alacaksa, taşına yakından bakmak istiyor. Sektörümüzde birkaç istisna hariç, dev markalarımızın bile online satış grafikleri yüz güldürmekten oldukça uzak” diye konuştu.

Ören; ülkemizde çok kıymetli ve güvenirliği üst seviyede olan online satış sitelerinin bulunduğunu, bu satış sitelerinden markaların takı satışı yapmalarının daha etkin sonuçlar doğuracağını öne sürüyor. Kuyumcular Odası’nın büyük bir online takı satış sitesi açabileceğini ve garantörlük sağlamasının son derece başarılı sonuçlar ortaya çıkmasına vesile olacağını kaydeden Feyzullah Ören; “İstanbul Kuyumcular Odası bir online satış sitesi hizmete sokabilir. Buraya sektörden titizlikle seçtiği markaları alır ve ürünlere garantör olduğunu ifade eder. Bu gelişme, tüketicinin güvenini üst düzeye çıkarır. Bu platformun daha başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Online toptan takı satışlarında da arzu edilen seviyelerin yakalanmadığını sözlerine ekleyen Ören; perakende kuyumcusunun, toptancının da ürünü resim ve video olarak görse dahi ille dokunmak ve canlı görmek istediğini, bu aşamada psikolojik faktörlerin ve geleneksel alışkanlıkların ön plana çıktığını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.