Mesleki Yeterlilik Belgesi’nde sona doğru…..

Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde meslek standartların ortaya konması ve mesleki yeterliliği belgelendirme, konusunda yapılan çalışmalar devam ediyor. Kuyumculuk sektöründeki mesleki yeterlilik uygulamalarını, yakından takip eden İTO Kuyumculuk Komitesi; bu işin üzerine kararlılıkla giden kimliğiyle dikkat çekiyor. Kuyumculuk sektöründe meslek standartları belirlendi ve resmi gazetede yayınlandı. Yeni aşamada bu meslek standartlarıyla ilgili ayrıntılar masaya yatırılacak. Gelecek nesillere mesleğimizi etkin bir şekilde taşımak için mesleki yeterlilik standartlarının doğru bir şekilde aktarılması ve hayata geçmesi büyük önem taşıyor….

 

Ülkemiz her alanda büyük bir gelişme gösteriyor. Geçmişe dönüp baktığımızda, günümüzde daha çok eğitimli ve işini ileri teknoloji eşliğinde yapan genç beyinlerin birçok farklı sektörde daha fazla rol aldıklarını gözlemliyoruz. Dünya çapında en ön sıralarda konumlandığımız kuyum sektöründe klasik usta çırak ilişkisi tarihe karışıyor. Şimdi ağırlıklı olarak meslek lisesi ve üniversite mezunlarının, sektörün duayen ustalarıyla birlikte çalıştığını gözlemliyoruz. Mesleğimizin detaylarının, yapılan her branşın öne çıkan uzmanlıklarının gelecek nesillere aktarılması için mesleki standartlar hayati öneme sahip. Dünya ile entegre çalışmaların çok yoğun yapıldığı sektörümüzde; işinin ehli kişilerin yeterlilik düzeylerinin tespit edilmesi ve herkesin kendi branşıyla ilgili mesleki yeterliliğe uygun halde olduğunu belgelendirmek bir zaruriyet kazanıyor. Artık icra edilen meslekte; hangi seviyede olduğumuz, hangi konulara vakıf olduğumuz ve bunları ne ölçüde kullanabildiğimiz sertifika ile tescillenecek.

Bu önemli konuyla ilgili uzun süredir yoğun emek harcayan İTO Kuyumculuk Komitesi; Başkan Erhan Hoşhanlı eşliğinde çalışmalara devam ediyor. Geçtiğimiz ay, Bursa Ticaret Odası’nın daveti üzerine, Mesleki Yeterlilik Kurumunun Bursa’daki başarılı çalışmalarını yerinde gözlemleme fırsatı buldular.

İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; “Mesleğimizdeki birçok farklı branşların değerli uzmanları yakın zaman içinde biraraya gelerek, detaylar üzerinde çalışacaklar. Bazı sektörlerde mesleki yeterlilik sınavları ve belgelendirme işlemleri başladı. Yakın zaman içinde kuyumculuk sektörümüzde, bu süreci tamamlayacak. Bu belgeye sahip olmak çalışanlar için kanuni bir zorunluluk hali alacak” diye konuştu.

Birçok sektörün Dünya çapında rekabet edebilmesi için nitelikli, gelişmeye açık, kendini yenileyen işgücüne ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan Hoşhanlı; açıklamasını şöyle sürdürdü: “İşletme sahipleri; mesleki bilgi ve becerisi yüksek, teorik ve pratik düzeyde rekabetçi, mesleğindeki gelişmeleri yakından takip eden ve öğrendiklerini başarıyla uygulayan, katma değer yaratan, nitelikli işgücü talep etmektedirler. Bu program; bu talebe cevap verecek ve uluslararası düzeyde kişinin mesleğini icra edebileceği bir anlam ifade edecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.