KUZEY IRAK’TAKİ SON GELİŞMELERİ “KRAL FARUK” AKTARIYOR

Yıllardır halat ve kartier zincir, bileklik, kolye üretimiyle uzmanlaşan, yaptığı işteki başarısıyla arkadaşları tarafından çok sevilmesiyle ‘Kral’ lakabıyla tanınan Altın Halat Kuyumculuk firma sahibi, deneyimli kuyum ustası Faruk Sevgili, ikinci kez Kuzey Irak ziyaretini gerçekleştirdi. Son dönemde bölgeden Türkiye’ye gelişlerde hava sahasının kullanılmaması ve vize verilmemesi ile ilgili başlayan çeşitli sıkıntılar, bölgedeki kuyumcuların Türk takılarını kolaylıkla almasına mani oluyor. Erbil ve Dohuk kentlerini ziyaret eden Faruk Sevgili; Kuzey Irak’taki son gelişmeleri bizlerle paylaştı.

 

Yakın zaman öncesine kadar Kuzey Irak’a takı ihracatımızda ciddi artışlar olmuştu. Son dönemde vizelerin askıya alınması ve hava sahasının kapanması, Kuzey Irak’a Türk mallarının gidişini olumsuz etkiliyor. Bu durum tabi ki takı ihracatımızın da azalmasına yol açtı. Daha önce Kuzey Irak’ta temaslarda bulunan, bölgenin önde gelen toptancılarına ürün temin eden Altın Halat; ikinci kez Kuzey Irak’a ziyaret gerçekleştirdi. Firma sahibi, deneyimli kuyumcu Faruk Sevgili; yaklaşık 3-4 aydır Türkiye’den takı alamayan Kuzey Irak’lı kuyumcuların takı ihtiyaçlarının arttığını, bölgeye Türk takılarının Dubai üzerinden geldiğini ve bu durumun maliyetlerin arttığını söyledi.

Kara yoluyla ticaretin devam ettiğini, Kuzey Irak’a bitmiş ürün götürmekte bir sorun bulunmadığını kaydeden Faruk usta; “Tüm işlemlerinizi resmi olarak ve faturalı bir şekilde yaptıktan sonra Türkiye’den Kuzey Irak’a mal götürmek gayet kolay. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu; müşteri bulmak ve müşteriye ürünü temin etmek değil, sonrasında ödeme almakla ilgili sıkıntı yaşamamak” dedi.

21 ayar her tür takının bölge insanı tarafından tercih edildiğini kaydeden Kral Faruk; bölgede ticaret yapmak isteyenlere şu önemli tavsiyelerde bulunuyor:

“Mutlaka bölgeyi iyi tanıyan, güvenebileceğiniz bir iş partneriniz olsun. Ticaretinizi kesinlikle peşin yapın. Unutmayın ki Kuzey Irak ile uzun zamandır ticaret yapan birçok firma ciddi kayıplar yaşadı ve büyük maddi zarar gördü. Çalışacağının kişileri yaşadığınız şehirde ağırlayın ve duygusal bir bağ oluşturun. Zamanında ürünlerinizi teslim edin. Kaliteden taviz vermeyin. Çok sayıda alıcıyla değil belli başlı büyük toptancılarla çalışmayı tercih edin. Bölgede bazı şehirler tam güvenli değil. Erbil, Dohuk gibi şehirlerde rahatlıkla ticaret yapılabilir.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.