KÖŞKER “İJS HEPİMİZE İYİ GELECEK… SEKTÖRÜMÜZE HAREKET KATACAK”

Yıllardır düzenli olarak organize edilen ve uluslararası kuyumculuk fuarları arasında önemli bir yere sahip olan İstanbul Jewelry Show kapılarını 47.kez ziyaretçilere açıyor. İhracat alanında önemli çalışmalara imza atan ve markası Murad Jewellery ile birçok üreticimizi yurtdışına taşıyan Murad Köşker; fuar öncesi içimizi ısıtan güzel haberler verdi. İJS’den hemen önce organize edilen Hongkong ve İtalya fuarlarının geçtiğimiz yılların altında ticari yoğunluğa sahip olduğunu ve bu bağlamda İJS’nin bu iki fuarda elde edilemeyen hareketliliği sağlamasının beklendiğini söyledi.

 

Son aylarda ülkemizde döviz kurunun ani yükselişiyle ciddi bir ekonomik daralma görülüyor. İç piyasada talepler minimum seviyeye indi. Böylesi durumlarda ilk olarak kuyumculuk sektörü etkileniyor. Zorunlu ihtiyaç konumunda bulunmayan, daha çok psikolojik ihtiyaç sınıfında tanımlanan takı, mücevher, taleplerde dip seviyeleri görüyor. Murad Jewellery firma sahibi, deneyimli ihracat uzmanı Murad Köşker; İJS’den oldukça olumlu beklentiler içinde olduğunu ve fuarın, kuyumcuların sessizliğine son vereceğini öne sürdü.

Hongkong ve İtalya fuarlarından yeni gelen Murad Köşker; Hongkong fuarının ortaya çıkan kasırgadan olumsuz etkilendiğini, İtalya fuarının da geçmiş yılların altında bir performans gösterdiğini belirterek; “Çok yakından tanıdığım Arap Dünyasının önemli alıcılarından bir firma bu dönemlerde, fuarlarda yaklaşık 250 kilo takı alımı yapıyor. Bu sefer İtalya’da gerçekleşen fuarda sadece 100 kilo alım yaptı. Böylelikle İJS’de her zaman aldığından daha fazla alım yapma ihtimali çok kuvvetlendi. Son dönemde Rusya ile artan siyasi ve ekonomik ilişkilerimizin fuara olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Rusya’dan alıcılar gelecek ama ekonomik olarak sıkıntı yaşayan İranlı dostlarımızda ciddi kayıplar yaşayacağız” diye konuştu.

İJS’nin son yıllarda daha çok Arap ve Kuzey Afrika ülkelerinden alıcıları misafir etmesini, fuarımızın uluslararası kimliğinin bölgesel bir alt kimliğe bürünmesiyle ilgili düşüncelerini sorduğumuzda Murad Köşker şunları söyledi:

“Bu durumu negatif bir olgu olarak değerlendirmemeliyiz. Son yıllarda Arapların zevkini başarıyla yakalayan üreticimiz, bu bölge insanının daha çok ilgisi gördü. Fuarın ticari neticesi önemlidir. Tabi ki tek bir bölgeye bağımlı kalmak çeşitli riskleri de beraber getirir. Son yıllarda Avrupa’da özellikle takı kullanımında ciddi azalma söz konusu. İJS’nin hedef kitle profili netleşmiştir. Sonuç alacağımız yerler için yoğunlaşmamız doğru olacaktır. Bu organizasyon bir sınavsa, bu sınavda gelecek soruları rahatlıkla tahmin edebiliyoruz. Olaya bu açıdan bakmalıyız.”

İç piyasadaki daralmayı ihracat ile aşmak için birçok üreticinin harekete geçtiğini ve sert bir rekabet ortamının sektörümüzü beklediğini sözlerine ekleyen Köşker; tam bu aşamada ihracat alanında tecrübeli kişilerle yol alanların, çok daha kısa zamanda önemli mesafeleri geride bırakacağını ve daha etkin sonuçlar elde edeceğini dile getirdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.