Kerim Yılmaz “ İmar Barışı … Vadeli Mevduatlar… Konut Projeleri ile Vatandaşın Nakdi Kalmadı… Bilezik Tarihin En Düşük Taleplerini Gördü…”

Geçtiğimiz yıl; kuyumculuk sektörümüz açısından oldukça zor bir yıl oldu. 2018 yılında özellikle bilezik üreticilerinin işlem hacminde yaşadıkları daralma %40 seviyelerine yaklaştı ve onların tabiri ile dibin dibi görüldü. Sektörümüzün önde gelen bilezik üreticilerinden Rota Gold; şu an itibariyle üretim kapasitesinin sadece %50’sini kullanıyor. Türk bileziği ihracat kalemi arasına da girmediği için sadece iç piyasadaki hareketliliğe bağlı kalıyor. Rota Gold firma sahibi Kerim Yılmaz; İmar barışına giren, vadeli hesap açıp faiz getirisi kovalayan, düşük faizli konut projelerine yönelen vatandaşın nakdinin kalmamasının kuyum alışverişinde tempoyu çok büyük ölçüde aşağı çektiğini ifade ediyor…

 

Yılın her zaman ilk birkaç ayı özellikle bilezik takı grubu için sakin geçer. Geçen yılın özellikle ikinci yarısında, artan altın fiyatlarıyla birlikte hızla bilezik taleplerinin düşüşü, yeni yıla da maalesef ki yansıdı. Bilezik üreticilerimiz şu an için yarı kapasite ile çalışıyorlar. Rota Kuyumculuk firma sahibi Kerim Yılmaz; düşen talepler için B planlarının olmadığını, bilezikle ilgili her tür farklı tasarımı tüm gücüyle deneyen, birçok ilke imza atan Rota’nın bu sakin dönemde AR-GE çalışmalarına ve yeni bölge arayışlarına konsantre olduğunu söylüyor.

Bu dönemde; şarnel üzerine AR-GE çalışmalarını hızlandırdıklarını ve Bahar mevsimi ile birlikte, işlerin açılacağını ümit ettikleri döneme kuvvetli bir giriş yapmaya hazırlandıklarını kaydeden Kerim Yılmaz; “Özellikle şarnel bilezikte üretim kabiliyetimizi en üst seviyeye çıkarıyoruz. Klasik tel bileziğin modellerinin %80 oranında CNC yardımıyla şarnel versiyonlarını da yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Rota Gold’un 2019 yılında ülke içinde giriş yapmadığı yeni bölgeler ile ticaret planladığını ve bu konuda temaslara başladığını belirten Yılmaz; “Mevcut müşteri kitlemiz, düşen taleplerle birlikte üretim kapasitemiz açısından yetersiz kalıyor. Kadromuzu ve atölyemizin üretim gücünü etkin kullanmak açısından yeni pazarlara açılmamız zaruri oldu. Bildiğiniz gibi Türk bileziği ihraç edilen takı grupları arasında en altta yer alıyor. Bu yüzden iç piyasada daha agresif ve daha istekli bir pazarlama stratejisi içinde olacağız” diye konuştu.

Söylenenin aksine yeni nesil genç bayanların bileziğe karşı soğuk olmadıklarını düşünen Yılmaz; bileziği geniş kitlelere sevdirmek için her türlü yeniliği ve inovasyonu markalarının cesurca ortaya koyduğunu, vatandaşın şu an için önceliğinin kuyum alışverişi olmadığını, panik yapmadan piyasaların açılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.