İŞLER “MASA BAŞINDA ÜRETİLEN BİR TAŞ İLE PIRLANTA İSMİNİN YAN YANA KULLANILMASI BİLE KABUL EDİLEMEZ…. CVD TAŞLAR; ÇOK CAN YAKAR….”

CVD Diamond (Laboratuvar ortamında yetiştirilen taş) bir diğer adıyla sentetik pırlanta son dönemde sektörümüzün gündeminde önemli bir yer elde ediyor. Dünyaca ünlü De Beer’s mücevher markasının, sentetik pırlantalı ürünler piyasaya sürme kararı alması da bu tartışmayı hararetlendiriyor. Mücevher üzerine saygın bir tecrübeye sahip olan ve bu alanda bilirkişi olarak kabul edilen Zela Jewels Yönetim Kurulu Başkanı Norayr İşler; doğal olmayan ortamda üretilen bir objenin pırlanta kelimesi ile yan yana telaffuz edilmesinin bile son derece sakıncalı olduğunu, CVD taşların, mücevherin imajına büyük zarar vereceğini ifade ediyor.

 

Laboratuvar ortamında üretilen, doğal pırlanta ile büyük ölçüde aynı fiziksel, kimyasal ve optik özelliklere sahip olan, bir diğer adıyla sentetik pırlanta sektörümüzün gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Yıllarını pırlanta ve değerli taş ticaretine adayan, sektörümüzün yakından tanıdığı Norayr İşler; CVD taşların piyasada yer edinmesi için Dünya çapında dev markaların ve bazı uluslararası sertifika kuruluşlarının bilinçli bir kampanya yaptığını, bilerek veya bilmeyerek CVD satışının yapılmasının ülkemizde yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Doğal olmayan ortamda üretilen hiçbir taşın, pırlanta ismiyle piyasaya sunulmasının büyük yanlış ve kandırmaca olduğunun altını çizen İşler; “Şu anda ülkemizde ve Dünyanın çok farklı noktalarında yüzbinlerce CVD taş; doğal pırlanta diyerek ürünlerin üzerinde yer alıyor. Buradan birileri haksız milyon dolarlar kazanıyor. CVD’nin yasal olarak piyasada satışa sunulması mücevherin saygınlığını ve piyasa değerini ayaklar altına alır. Ben İstanbul Altın Borsası’nın CVD taşların ülkemize girişine izin vermeyeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Yakın zaman önce, İKO Başkanı olduğu dönemde uluslararası sertifikası olmayan her mücevherin riskli olduğu, firmaların verdikleri kendi mücevher sertifikasının resmi bir anlamı olmadığını kamuoyu ile paylaştığında sektörden pek çok kişinin kendisine tepki gösterdiğini hatırlatan İşler; sözlerini şöyle sürdürdü;

“O dönemde bana kızan kişilerin şu anda benimle aynı görüşü paylaştığını gözlemliyorum. Yıllarımı bu işe vermiş biri olarak biraz ileriyi görmem gayet doğaldır. Yurtdışından ucuza getirilen mücevherlerin çok büyük kısmında CVD olduğunu tahmin ediyoruz. Değerli kuyumcu dostlarımız, güvenmedikleri ve yakından tanımadıkları kişilerden pırlanta tedarik etmesinler. Sonrasında son tüketiciye, ‘Ben bilmiyordum’ deme lüksü yoktur.Bir tarafta yüzbinlerce yılda yer altında oluşan, hikayesi olan pırlanta var bir tarafta da 8-9 saatte ortaya çıkan sentetik, pırlantaya benzeyen bir taş var. Tüketici açısından bakıldığında, kısacası; Laboratuvar taşları ile maden pırlantası arasında gözle ve kullanımda ayırt edilebilecek, görüntü farkı yoktur. Bu yüzden CVD Diamond, bilerek ya da bilmeyerek doğal pırlanta diye satılabilir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.