İSGOLD’UN AVRUPA’DA 7 YILDIR İZİ VAR

Ülkemizin önde gelen kıymetli maden işleme ve rafineri markası İsgold; 2011 yılında Avrupa’da başladığı ticari faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Avrupa’da Almanya’ya yıllardır ihracat gerçekleştiren, külçe altınlarını piyasaya sunan İsgold Altın Rafineri A.Ş; ülkemize uzun zamandır döviz girdisi sağlıyor. Önümüzdeki süreçte İsgold; Dünya çapında farklı coğrafyalarda yer almayı ve ülkemizde üretilen külçe altınları, yabancı altın yatırımcılarıyla daha fazla buluşturmayı hedefliyor.

 

Avrupa’da temelleri atılan, İstanbul’da akıllı rafinerisiyle güzel bir çıkış yakalayan İsgold; Avrupa’da marka ismiyle tanınan ender firmalarımız arasında yer alıyor. İsgold Altın Rafinerisi A.Ş; hem ülkemizde hem de yurtdışında hızlı ilerleyişini devam ettiriyor. En son teknolojiye sahip fabrikasında gram altınları yüksek güvenlik eşliğinde hazırlayan İsgold; kendisiyle çalışan firmaların da yüzünü güldürüyor. İsgold Rafineri A.Ş. Genel Müdürü Erdem Aşık; İhracat gerçekleştirdikleri Almanya üzerinden, farklı Avrupa ülkelerine İsgold altınlarının ulaştığını, 7 yıldır aralıksız gram altın ihraç ederek ülkemize döviz girdisi sağlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Avrupa’da altının gram fiyatının Euro’ya bağlı olduğunu ve ülkemizdeki gibi büyük bir yükselişin yaşanmadığını vurgulayan Erdem Aşık; “Çok uzun süredir Avrupalı; yatırım kalemi içinde altına önemli bir yer ayırıyor. Onlar bizim gibi altınlarını evde yastık altında saklamıyorlar. Daha çok bankaya koyarak ekonomiye kazandırıyorlar. Altın Avrupa’da durağan değil hareket eden bir emtia kimliğinde. Fakat son yıllarda ister küçük ister büyük yatırımcı olsun, ülkemizde de altına portföylerinde çok ciddi bir yer ayrılıyor. Bu da külçe altına talebi olumlu yönde arttırıyor. Bugün itibariyle ‘yatırımınızın en az %20’si altında olmalı’ düşüncesi herkes tarafından kabul görüyor” diye konuştu.

Aşık; düğünlerde gram altın kullanımının sarrafiyenin çok önüne geçtiğini, hatta yarım gram altın tercih edildiğini belirterek; “Şu anda 22 ayar 916 olarak tabir edilen gram altınlar, 995 24 ayar gram altınlardan daha fazla satılıyor. Tabi ki burada insanların daha uygun bütçeli ürünlere mecburi bir geçişini görüyoruz” dedi.

“Altın Havale Gram Altına Talebi Arttırır”

Altının daha çok ekonomiye katılması için devletin ‘altın havale’ sistemini hayata geçirmeye başladığını ve bu sistem sayesinde kişilerin bankalar aracılığıyla fiziki olarak altın havalesi yapabileceğini kaydeden Aşık; altın havale uygulamasının çok faydalı olacağını, yüklü miktarda nakit transfer yapmaktan imtina eden bankaların altın transferini çok daha kolaylıkla yapacaklarını, dolayısıyla fiziki altına artan ihtiyacın rafineri firmalarından daha çok altın talep anlamı taşıyacağını ifade etti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.