HOŞHANLI“SAHTE ALTIN İLE MÜCADELE KAPSAMINDA YENİ YASAL DÜZENLEMELERİN YAPILMASI BİR İHTİYAÇ HALİNE GELMİŞTİR”

Sahte ve düşük ayarlı altın olayları özellikle altınının değerinin yükseldiği dönemlerde bir hayli artıyor. Bu yılın ikinci yarısından itibaren sahte altın ve düşük ayarlı altın olayları artışa geçti. İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; sahte altın ve düşük ayarlı altın konusunda yeni ve daha caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini, bu tip olaylarda daha derin soruşturmalar yapılarak, işin organize boyutunun ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etti.

 

Sahte altın ve düşük ayarlı altın piyasaya sürülmesi, bu nedenle birçok sektör mensubumuzun zarar görmesi ne yazık ki yıllardan beri sektörümüzün kanayan yarası olmaya devam ediyor. Bu durum altın fiyatlarının yükseldiği dönemlerde en üst seviyeye çıkıyor. İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; sahte altın vakalarına karşın hem kuyumcuların hem de vatandaşın bilinçli alım yapmasının önemli olduğunu ayrıca sahte altın ile ilgili denetimlerin de artmasının son derece faydalı sonuçlar ortaya koyacağını söyledi.

Ne yazık ki ellerinde yetki olmadığı için İTO’ya bağlı kuyumcuları, kuyumculuk komitesi olarak denetleyemediklerini kaydeden Erhan Hoşhanlı; “Bizim de yasal yetkimiz olsa biz de bu tip olayların önlenmesi için denetimin bir parçası olmak isterdik. Sahte altın olaylarında; kuyumcu esnafımız art niyetli kişilerle yüz yüze geliyor. Emniyet mensuplarının, bu tip olaylarda esnafımızın mağduriyetini daha fazla göz önüne alarak, karşı tarafın hem suçlu hem güçlü konumuna geçmesine izin vermemeleri gerekiyor. Aynı zamanda bu tip olaylarda yargının, işin organize boyutunu ortaya çıkarması ve bireysel cezalardan ziyade kalpazanlığı iş haline getirmiş olan çetelerin cezalandırılması önem teşkil ediyor” diye konuştu.

Sahte altın ve düşük ayarlı altın piyasaya süren kişilerin kanuni çeşitli boşlukları kullandıklarını hatırlatan Hoşhanlı; “Yeni yasal düzenlemeler ile bu tip yasal boşlukların ortadan kalkması gerekiyor. Kuyumcu dostlarımızın hem hurda hem de bitmiş ürün alırken daha titiz bir araştırma içinde olmaları ve tanıdıkları, güvendikleri kişilerle ticaret yapmaları önleyici bir unsur oluşturacaktır” dedi.

“Üreticiye ‘ucuza mal yap’ baskısı sektörümüze zarar verir”

Başkan Hoşhanlı; son dönemde toptancıların ve kuyumcuların, üreticiye “daha ucuza üret” baskılarını arttırmasını değerlendirdi. Hoşhanlı; kaliteli üretim ortaya koyan üreticinin hak ettiği ücreti alması gerektiğini ve bunun aksi bir durumda ortaya ayıplı mal çıkacağını, bu durumun da sektörümüze zarar vereceğini dile getirdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.