FARUK SEVGİLİ “SEKTÖRÜMÜZDE PEŞİN ÇALIŞMA OLMAZSA OLMAZ BİR HALE GELMİŞTİR”

Sektörümüzün önemli sorunlarından biri olan ve özellikle üreticinin çalışma verimliliğini düşüren, maddi olarak zor durumda bırakan ve yeni hedeflerine ulaşma aşamasında karşısına en büyük engel olarak çıkan; ödemelerin zamanında yapılmaması hatta art niyetli kişiler tarafından hiç verilmemesi, bugün sektörümüzün en önemli sorunu haline geldi. Kilosu 250 bin TL’yi bulan bir değerli maden için artık peşin çalışma bir lüks değil ihtiyaç haline geldi. Yılların değerli ustası, Altın Halat Kuyumculuk firma sahibi Faruk Sevgili; işlerin en kötü dönemlerde bile belirli oranlarda devam ettiğini, ödemelerini düzenli alan üreticinin sert rüzgarlı havalarda bile yara almadan yarınlara çıkacağını ifade ediyor…

 

Yatırılan sermayeye ve harcanan emeğe göre en az işçilik ücreti ve düşük karlar eşliğinde çalışan kuyum üreticilerimiz, özellikle son yıllarda zamanında piyasadaki alacaklarını alamayarak ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Zamanında kontrolsüz bir şekilde açık hesap anlayışıyla, yüksek vadeli çalışmaların yapılması şu anda bu büyük problemin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Sektörümüzün deneyimli kuyum ustalarından olan Altın Halat Kuyumculuk firma sahibi Kral Faruk (Faruk Sevgili) bugün itibariyle gelinen noktada, alacak verecek sorununun çözümü için en mantıklı yolun peşin çalışma olduğunu, altın fiyatlarının rekor seviyeye ulaştığı bir dönemde bakiyeli çalışma sisteminin üreticiyi ciddi şekilde rahatsız ettiğini söyledi.

Sektörde alacak sorununu, ama ufak ama büyük çaplı mutlaka herkesin yaşadığını belirten Kral Faruk; kuyumcuların satış potansiyellerine bakmadan, işlem hacimleri hesaplanmadan, nasıl olsa öder mantığıyla bol bol kontrolsüz vadeli ürün teslim edilmesinin bir çığ gibi büyüyerek bugünkü vahim tabloyu oluşturduğunu dile getirdi.

Yüksek altın fiyatlarına rağmen yine ürün taleplerinin devam ettiğini, üreticinin hakkı olan ödemeyi zamanında almasının bir lütuf değil hak olduğunu kaydeden Faruk usta sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün itibariyle birçok üreticinin alacaklarını alamaması nedeniyle kapılarına kilit vurduğuna şahit oluyoruz. Bir atölyenin kapanması en az 10-15 kişinin işsiz kalması anlamı da taşıyor. Borcunu ödemeyen ve belirli bir dönem piyasadan çekilen kişilerin, daha sonra tekrar sektöre dönerek iş yapmaya kalktıklarını görüyoruz. Bu da olur mu derken, bunca kişi o şahıstan darbe yemişken bir daha bu kişiye kredi açılabiliyor. Biz sektör mensupları, vadeli satış sistemini değiştirmek için bugünden harekete geçmeliyiz. Peşin çalışmaya geçiş; belki ilk başlarda hepimizi zorlayabilir. Fakat peşin satış, sektörümüzün ve firmalarımızın geleceğini kurtaracaktır. Kilolarca altın bakiyeleri bulunan ve bu borçlarını ödeme kaygısı taşımayan çok sayıda kişinin sektörümüzde olması, tarihi çok eskiye dayanan ve sözün senet olduğu mesleğimizi ciddi olarak itibarsızlaştırmıştır. Peşin satışa geçiş artık olmazsa olmaz hale gelmiştir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.