DİYARBAKIRLI ÜRETİCİLER VE TOPTANCILAR MEZOPOTAMYA MÜCEVHER FUARI İÇİN KENETLENDİLER

2015 yılında Sereks Fuarcılık tarafından organize edilen Diyarbakır Mezopotamya Mücevher Fuarı’nın ikincisi için Diyarbakırlı üreticiler ve toptancılar birlik içinde hareket etme kararı aldılar. Geçtiğimiz günlerde Sereks Fuarcılık ve Diyarbakır Kuyumcular Odası tarafından düzenlenen yemekli toplantıda bir araya gelen bölgenin önde gelen esnafları, 2. kez düzenlenecek olan fuar için tüm güçlerini seferber edeceklerini ve fuarın ülke kuyumculuğunu kucaklayacak bir yapıyla geleceğe taşınması gerektiği üzerine fikir birliğine vardılar. 27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ikinci fuara Nuzar Kuyumculuk ve Zerya Gold ana sponsor olarak destek sunacak.

 

Yıllardır başarılı organizasyonlarıyla, kuyumculuk sektörüne yeni açılımlar kazandıran Sereks Fuarcılık; 27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Diyarbakır Mezopotamya Mücevher Fuarı’nın ikincisini düzenlemek için çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da yemekli bir toplantıyla bölgenin önde gelen üreticileri ve toptancılarını bir araya getiren Sereks Fuarcılık; Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul ile birlikte bölge esnafının fikirlerini, önerilerini not aldılar. Bölgenin en büyük üreticilerinden biri olan ve Nuzar Kuyumculuk; bir diğer markası Zerya Gold ile birlikte fuarın ana sponsoru oldu. Markanın iki genç yöneticisi Kamuran Kaya ve Zülfikar Ortaç; fuarın uzun yıllara yayılması, İstanbul Jewelry Show’un ardından ülkemizin ikinci en büyük kuyumculuk fuarı olması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını beyan ettiler.

 

DİKO Başkanı Mustafa Akkul; 2. Mezopotamya Mücevher ve Altın Fuarı’na gelecek ziyaretçi sayısının ilk fuarın en az iki katı olacağını ve özellikle Kuzey Irak’tan çok sayıda alıcının, başlayan Erbil – Diyarbakır tarifeli uçak seferleriyle rahatlıkla Diyarbakır’a geleceğini söyledi. Diyarbakır’ın 2 yıl içinde büyük bir değişim yaşadığını, Tüyap’a ait olan fuar alanının yenilendiğini, Diyarbakır’a çok sayıda 5 yıldızlı yeni otel açıldığını ve şehrin güvenliğinin üst düzeyde bulunduğunu vurgulayarak; “ Şu an itibariyle fiziki imkanlarıyla, ülkemizin 8. büyük kenti olan Diyarbakır; bu fuarı fazlasıyla hakkediyor. Diyarbakır Güneydoğu bölgemizin kalbi ve altın takı kullanımının en yoğun olduğu coğrafyanın tam ortasında yer alıyor. Fuarımıza katılımcı olarak diğer illerimizden de çok sayıda üreticinin gelmesini planlıyoruz. Mezopotamya Fuarı; İJS’nin ardından ülkemizin tartışmasız iki numaralı fuarı olacaktır” diye konuştu.

 

Sereks Fuarcılık firma ortağı Faruk Aşık yaptığı açıklamada; Mezopotamya Mücevher Fuarı için çalışmalara hızlı bir şekilde start verdiklerini, fuara ev sahipliği yapacak Diyarbakırlı üretici ve toptancıların fuarı heyecanla omuzlamalarının kendilerine güç verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Sektörel fuarcılıkta başarının ilk adımı düzenlenen bölgedeki esnafın kendi fuarına sahip çıkmasıdır. Fuar organize eden kuruluşlar aracıdır. Bölge esnafının desteği olmadan bu tip organizasyonları düzenleyenler fuarı, uzun yıllara taşıyamaz. Diyarbakır, bu fuarı fazlasıyla hakeden bir yapıya sahip. Şehir son derece modern ve hızla gelişiyor. Her ilimizden Diyarbakır’a ulaşım çok kolay. Yeni havalimanı şehre artı kattı. Bölge insanının takıya olan düşkünlüğünü hepimiz biliyoruz. Sereks Fuarcılık tüm tecrübesini bu fuarda kullanacaktır. İlk yaptığımız Mezopotamya Fuarı’nda çok iyi neticeler elde ettik. Her yıl çıtayı biraz daha yukarı taşımak istiyoruz.”

Sereks Fuarcılık bir diğer firma ortağı, deneyimli fuarcı GökhanYerdan’da yaptığı açıklamada; birincisi son derece başarılı geçen Mezopotamya Fuarı’nın ikincisinin kısa bir aradan sonra, Tüyap Fuar Alanındaki köklü yenilenmeyle çok daha görkemli bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Bölgenin önde gelen firmalarından Nuzar Kuyumculuk ve kardeş markası Zerya Gold’un tek başına sponsor olarak fuara olan inançlarını ifade ettiklerini hatırlatan Yerdan; “22, 21 ve 14 ayar takıların ağırlıklı sergileneceği fuarda bu sefer mücevhere daha fazla yer vermeyi planlıyoruz. Son yıllarda ülkemizin her yerinde mücevhere artan ilgi var. Diyarbakırlı kardeşlerimizin tarifsiz misafirperverliği ve sıcak dostluğu ile ülke kuyumculuğumuz her yıl Nisan ayında burada buluşacak” dedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.