ÇAĞLAR “ÜRETİCİMİZ DAHA ÇOK KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER ÜRETMELİ KÜÇÜK KAR MARJLARINA MAHKUM KALMAMALI”

Türk kuyumculuk sektörü; Dünya çapında ön sıralarda yer alıyor. Her yıl tonlarca altın ithal ediliyor ve tonlarca altın ihraç ediliyor. Yüzlerce üretim atölyesi, yüksek kaliteli takıları yerli ve yabancı tüketiciyle buluşturuyor. Yoğun emek ve yatırım isteyen kuyum üretiminde arzu edilen karlılıkların ortaya çıkmadığı hep söylenen bir sektörel gerçeğimiz oluyor. Alex Makine Genel Müdürü Ümit Çağlar; katma değeri yüksek, daha önce yapılmamış yepyeni tarzları ortaya koymak zorunda olduğumuzu, çok düşük karlar eşliğinde ihracat yaparak Dünyada 1 numaralı koltuğa oturmanın imkansız olduğunu vurguluyor…

Kuyum üretiminde maliyetler her geçen gün artıyor. Üretimde kullanılan teknik cihazların çoğunluğunun ithal edilmesi ve Dolar, Euro ile satışa sunulması, döviz kurlarında yaşanan en ufak hareketlenmeyi piyasaya yansıtıyor. Eskiden, el emeğinin yoğun olduğu dönemlerde çok cüzzi maddi yatırımlarla bir kuyum atölyesi açılabiliyorken, şimdiler de belirli başlı makine ve cihazları almadan rekabete girmek, pazardan pay almak mümkün değil. Alex Makine Genel Müdürü Ümit Çağlar; üretim yapmanın gittikçe zorlaştığı günleri sektörümüzün yaşadığını, dev markaların da son yıllarda hızla üretimden uzaklaşarak, onlarca küçük atölyeden ürün ihtiyaçlarını giderdiğini söyledi.

Üretim maliyetlerinin yükselen döviz kuruyla birlikte daha da arttığını kaydeden Ümit Çağlar; “Üretime yeni giren arkadaşlarımızın hemen kısa yoldan kazanç elde etme hevesinde olduğunu gözlemliyoruz. Popüler olan ve o an piyasada en çok satılan takı gruplarının üretimine girme kolaycılığı yapılıyor. Üretimi, bir süreç olarak ele almalıyız ve özgün çalışmalar yaparak bir iki yılı yatırım yıla olarak görmek gerekiyor. Kısa sürede kazanç elde etmek için yapılan çabalar kalıcı bir marka atölye olmanın önündeki en büyük engel” diye konuştu.

Katma Değerli Ürün Üretmek Şart…

Çağlar; takı üreticilerimizin Dünya çapındaki alıcıların fason üreticisi olmak yerine, kendi markalarıyla ve benzeri görülmeyen tarzları ortaya koyacak çalışmalarla uluslararası arenada yer almalarının çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracağını öne sürerek sözlerine şöyle devam etti:

“Gerçekten kabul edilemez düşük karlılık oranlarıyla sektör üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alamadığını görüyoruz. Bir İtalyan üreticinin elde ettiği kar ile Türk üreticinin kar oranları ciddi farklılıklar gösteriyor. Yeni bir açılım, yeni çizgiler ve daha önce yapılmamış olanı bularak katma değerli üretim yapmalıyız. Yoksa şu anda altın takı üretiminde ucuz fiyatlarımızla ‘Kuyumculuğun Çin’i Türkiye’ olarak algılanıyoruz. Çok daha iyisini yapabiliriz. Kolaycılığa kaçıyoruz. Daha sabırlı ticaret yapmalıyız. 2018 yılından ümitliyiz. Sektörümüz ve ülkemiz açısından güzel bir yıl geçmesini diliyoruz. Alex Makine; yeni yılda yepyeni makinelerini İJS Mart fuarında tanıtacak. Bizi takip etmeye ve üretiminizde Alex kalitesini yaşamaya devam edin.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.