BARLIK ”2018 YILINDA DAHA FAZLA FUSİON EFEKTLİ DÖKÜM TAKILAR GÖRECEĞİZ”

Son yıllarda 3 boyutlu, özel muma kalıp alan, yüksek teknolojiye sahip makinelerin takı üretimindeki fonksiyonu gittikçe arttı. Bu cihazların son dönemde çok daha uygun fiyatlarla üreticiye sunulması, fusion inceliğine en yakın modellerin uygun işçilik maliyetleriyle ortaya çıkmasına yol açıyor. Ülkemize 3D System firmasının, Projet kalıp robotlarını getiren Luka Teknik; daha uygun maliyetli sonuçlar ortaya çıkaran yeni modelleri üreticimize sunmak istiyor. Luka Teknik firma ortağı Fener Barlık; yükselen altın fiyatlarıyla birlikte hafif takı üretiminin daha da önemli bir hale geldiğini, özel muma kalıp yapan ve fusion’a en yakın sonuçları sunan yeni model muma kalıp makinelerine artan ilgi olduğunu ifade ediyor…

 

Şimdi hafifleme zamanı. Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırarken hem yurtiçine hem de yurtdışına daha hafif takılar sunmak gerekiyor. Tam bu aşamada devreye, fusion tekniği ile üretim giriyor. Bu tip üretim kendi içinde ikiye ayrılıyor. Birincisi direkt fusion modeller üreten cihazlar bir diğeri de fusiona en yakın sonuçları veren, özel muma kalıp alan robotlar olarak ön plana çıkıyor. Ülke üreticimizin ayağına Amerika’dan ithal ettiği fusion üreten makineleri getiren Luka Teknik; bu yıl yeni ve ekonomik modeli projet 2500 ile çok iyi bir çıkış yakaladı. Firma ortağı Fener Barlık; muma çok hassas kalıp basan projet 2500’ün diğer projet modellerine göre yaklaşık yarı yarıya uygun fiyatla pazara girmesinin, pozitif etki yaptığını ve 2017 satış kotalarını bir iki ay önceden tamamlayarak yılı kapattıklarını söyledi.

Son dönemde fusion efektli döküm takılarda ciddi artışlar olduğunu kaydeden Fener Barlık; “Bu tarz üretimde 0.25 mikron inceliğe inilebiliyor ve döküm tekniğiyle birlikte ortaya çok daha ekonomik bir üretim şekli çıkıyor. 2017 yılında ağırlıklı olarak Arap pazarı, İran ve Irak’tan bu tarz modellere yoğun ilgi oldu. 2018 yılında bu ilginin daha geniş bölgelere yayılacağını ön görüyoruz” dedi.

Bayisi oldukları 3D System firması yöneticileriyle yaptıkları konuşmada projet modellerinde kullanılan iki sarf malzemeyi tek malzemeye indirme konusunda yoğun talepleri olduğunu ve 2018 yılının ilk aylarında tek sarf malzeme kullanan yeni bir modelin Türk üreticisine sunulacağını müjdeleyen Barlık; “Böylelikle yine üretim maliyetinde bir düşüş sağlayacağız. Artık orta boy atölyeler değil küçük üretim atölyeleri de bu cihazlarla tanışacak ve kullanma konforunu yaşayacak. Yine tasarım alanında yoğun bir rekabet yaşanacak. Bu rekabetin, sektörümüzün gelişimine olumlu katkı yaptığını görüyoruz. Bir çok ülkede “Made In Turkey” kaşesi büyük saygı ile karşılanıyor” diye konuştu.

Yeni yıl ile birlikte 2500 modeline yönelik daha fazla kota aldıklarını sözlerine ekleyen Barlık; ihracat çalışmalarında da başarılı sonuçlar elde ettiklerini, ürün sunma yetkilerinin bulunduğu ülkelerde Luka’nın Pazar büyümesini devam ettirdiğini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.