Kılıç Ali; “Rüzgardan korksaydık yelkenliye binmezdik. Demirden korksaydık tren sürmezdik”

Ali Esenceli “Allah var panik yok. Sabır var ümitsizlik yok. Dünya döndükçe, kadınlar var oldukça, takıya ilgi hiçbir zaman bitmeyecektir. Esas ustalık, bu sisli havada gemiyi sağlıklı bir şekilde limana yanaştırmak olacaktır.”

 

Altın son dönemde adeta kendisiyle yarışıyor. Hemen hemen her gün rekorunu tazeleyen altın nereye koşuyor ve nerede duracak? Piyasalar bu sorunun cevabını arıyor. Biz de piyasada yaşanan son gelişmeleri tecrübeli kuyum ustası, Esen Halat firma sahibi Kılıç Ali’ye sorduk. Kılıç Ali; panik yok dedi ve kadınlar bu evrende olduğu müddetçe takı üretimi ve takı talebi devam edecektir iddiasında bulundu.

 

Yılların deneyimli halat ve zincir takı üreticisi Esen Halat; son aylarda ihracat alanındaki çalışmalarını üst seviyeye çıkardı. Altın fiyatlarındaki rekor artışlar öncesi ihracat alanında harekete geçen Esen Halat; şu andaki mevcut zorlu piyasa koşullarında üretim bandını durdurmadan çalışmalarına devam ediyor.

Esen Halat firma sahibi Kılıç Ali; altın fiyatları hangi rakamlara çıkarsa çıksın ama az ama çok altın takı satışlarının devam edeceğini, meslek hayatında bu yükselişlerden daha fazlasını gördüğünü ve netice itibariyle altın takıya talebin, kadınlar bu evrende var olduğu müddetçe devam edeceğini söyledi.

Kasım ve Aralık aylarının kuyum sezonunun sakin dönemleri olduğunu hatırlatan Kılıç Ali; “Bu sakinliğin üzerine birde rekor altın fiyatları gelince piyasada bir anda ekstra bir durağanlık oldu. İhracat ise ülke genelinde devam ediyor. İhracatta artan rakamları duyuyoruz. Biz de son aylarda, İstanbul’daki müşterilerimizle işbirliği yaparak ürettiğimiz takıları yurtdışına, özellikle Avrupa’ya gönderiyoruz” dedi.

Esen Halat’ın 8-14 ve 22 ayarlarda üretim yaptığını belirten Kılıç Ali; sözlerine şöyle devam etti:

“Bu dönemde 8 ayar takıların daha fazla talep edileceğini tahmin ediyoruz. Başarılı bir yıl geçirdik. Pandemi öncesi 2019 işlem hacmine yakın sonuçlar aldık. 2022 yılında ben herşeyin daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Sektörümüz, pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarının 12 ayını ticaret yaparak kullanamadı. 2022 yılında, yılın tamamını sektörümüz kullanacak ve çok güzel sonuçlar elde edeceğiz. Tekrar ediyorum: Panik yok. Herkes uzman olduğu ürün grubunda çalışmaya ve yeni tasarımlar üretmeye devam etsin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.