Kahramanmaraş depremi kuyumculuk sektörünü de vurdu

Akif Sarıyer “Yaşanan büyük deprem felaketinin İJS’nin Mart ayağına özellikle iç piyasa bazında olumsuz yansımaları olacaktır. Esas sorun;  ülke kuyumculuğunun %30’u ile %40’ı arasında bir ihtiyacına yanıt veren Kahramanmaraş Altınşehir Kuyum Üretim Kompleksi’ndeki belirsizlik içinde olmasıdır. Ortaya çıkacak boşluk nasıl dolacak ? İstanbul’daki kuyum üreticileri bu boşluğu tek başlarına doldurabilecekler mi? “

Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem felaketinin acısı ve olumsuz etkileri devam ediyor. Bir taraftan binlerce vatandaşımızı kaybetmenin acısı bir taraftanda yıkılan evler, işyerleriyle birlikte büyük ekonomik kayıp hepimizi üzüyor. Kuyumculuk sektörümüzün İstanbul’dan sonra en önemli kalesi kabul edilen Kahramanmaraş’ın depremin ana üssü olması ve büyük bir yıkım ortaya koymasıyla birlikte tüm gözler Altınşehir Kuyum Üretim Kompleksi’ne çevrildi.

Edindiğimiz bilgilere göre Altınşehir ile ilgili mimari, yapısal inceleme sonuçları çok içaçıcı değil. Aktif Kıymetli Madenler firma sahibi Akif Sarıyer; Altınşehir’in uzun soluklu atıl duruma düşmesi, üretimin uzun süreli durması halinde kuyumculuk sektörünün önemli bir yara alacağını ifade ediyor.

Kahramanmaraşlı kuyum üreticilerinin ülkemizin altın takı ihtiyacının %30’una yanıt verdiğini kaydeden Akif Sarıyer; konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

“Raporlar, incelemeler ve alınacak kararlar önemli bir sürece ihtiyaç duyulacağını gösteriyor. Bir de Altınşehir’in mimari açıdan güvenli olmamasıyla birlikte yıkım kararının alınması işleri daha da zor hale getirecek. Böyle olursa en az 1 yıl ile 2 yıl arasında bir süre Kahramanmaraş’ta kuyum üretimi olmayacak. İstanbul Kuyumcukent’teki atölyelerimizin bu ihtiyacı tek başına gidermeleri için 24 saat çalışmaları gerekir. Böylesi bir dönemde Kahramanmaraşlı meslektaşlarımızın ne kadar önemli bir görevi üstlendiklerini, sektörümüze ne denli büyük katkılar sunduklarını, yokluklarında daha iyi görüyoruz.”

Sektör temsilcilerinin yardımlarının aralıksız bölgeye devam ettiğini, Kuyumcukent ve çarşı esnafının deprem sonrası çok kısa süre içinde 5 tır ihtiyaç malzemesi, yiyecek bölgeye gönderdiğini belirten Sarıyer; “İstanbul ile ilgili de çok hızlı bina kontrollerinin yapılması gerekiyor. İstanbul Kuyumcukent’in en yüksek depremlere karşı dayanıklı yapıldığını biliyoruz. Tabi ki böylesi bir felaketin bir benzeri İstanbul’da olursa tüm Türkiye büyük bir buhran yaşayacaktır. Allah hepimizi korusun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.