İsmail Doğrubakan “22 Ayar takılara talep bitmez… Ülkemizde birçok kişi için altın sadece 22 ayardır…”

Son 7 yılda altın fiyatları 7 kat artmış. Artan altın fiyatları karşısında kuyum üreticileri ve kuyumcular daha fazla sayıda 8 – 14 ayar takılara yer vermeye başladılar. Peki 22 ayar sahada önemli bir kayıp yaşıyor mu? 22 ayar genç neslin tercih listesinden çıkıyor mu? Bu sorularımızın yanıtını; Halat ve Kartier zincir üretiminde uzmanlaşan, markası Öz Eda Kuyumculuk ile ülkemizde geniş coğrafyaya ürünlerini sunan İsmail Doğrubakan’a sorduk…

Altın fiyatları, biz bu satırları kaleme alırken gram bazında 520 TL’yi gösteriyordu. Pandeminin olumsuz etkileri, piyasalarda yaşanan genel durgunluk tam da düğün sezonunda harekete geçmeye hazırlanan kuyumculuk sektörümüzü de tedirgin ediyor. Yüksek altın fiyatlarıyla mücadele kapsamında kuyum üreticisi olabildiğince hafif takılar üretiyor ve aynı zamanda 8 ile 14 ayar takı gruplarına üretim bandında daha fazla yer ayırıyor. Deneyimli kuyumcu İsmail Doğrubakan; tarih boyunca Anadolu topraklarında altın takının 22 ayar olarak üretildiğini, 22 ayar takıların yüksek altın fiyatlarından olumsuz etkilenmiş olsa dahi hiçbir zaman vitrindeki gücünü kaybetmeyeceğini söyledi.

Komşularımız; İran, Suriye ve Irak’ta 21 -22 -18 ayar takılardan başka takı satışının yapılmadığını belirten İsmail Doğrubakan; “Yıllardır ortak paylaştığımız bu coğrafyada ortak takı kültürüne sahibiz. Birçok bölgemizde özellikle düğünlerde 22 ayarın haricinde bir takı hediye edilmesi hoş karşılanmıyor. Öz Eda Kuyumculuk atölyemizde ancak sipariş üzerine 8 ve 14 ayar üretiyoruz. Üretimimizin çok büyük çoğunluğu 22 ayar olarak gerçekleşiyor” dedi.

Düğün sezonunun yavaş yavaş açıldığını ve takı alımının birçok kişi için tüm ihtiyaçlarının giderilmesinin ardından en sonda yer aldığını vurgulayan Doğrubakan; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Düğünler gibi zorunlu takı alımlarını hariç tutarsak, kadınların takı kullanımı ve yeni alımları için öncelikle psikolojilerinin iyi seviyede olması gerekiyor. Günümüzün zorlu hayat şartlarında ve düşen alım gücüyle birlikte eski dönemlerdeki takı satışlarını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Altını yatırım olarak alan kişiler için 22 ayar takılar vazgeçilmez olmaya devam ediyor ama gram altın ve sarrafiyenin bu noktada öne çıktığını da kabul etmek lazım. Kısacası her ne şartta olursa olsun 22 ayar takılar ülkemizin her noktasında satılmaya devam edecektir. Biz de ekibimizle birlikte, uzman olduğumuz halat zincir grubunda yüksek kaliteli üretime ara vermeden devam edeceğiz.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.