IGSL Uyarıyor… Satış öncesi pırlantalarınıza son *Check-in anonsu

Taşınızı gemoloji laboratuvarı tarafından verilen sertifika ile satın aldınız ve bunu huzur içinde istediğiniz herkese satabilirsiniz. Evet bu doğru ama yüzde yüz doğru olmayabilir. IGSL Gemoloji Laboratuvarı’nın deneyimli Gemoloğu Ercüment Tandoğan uyarıyor.. “Ne yazık ki sertifikası uygulanan taş, sahte taş ile değiştirilebiliyor  küçük ihtimal de olsa böyle bir gerçek var…”

Gün geçmiyor ki bir dolandırıcılık haberi ülke gündeminde yer almasın. Şimdi de gemoloji laboratuvarlarının sertifikasını verdiği taşın, sahtesi rapor eşliğinde satılıyor. Normalde 2000 dolar değerinde bir taş, birebir görünümü aynı olan CVD yada HPHT üretimi olan taşla (300-400 dolar değerinde) değiştiriliyor. Bunu yapan kalpazanlar; gemoloji laboratuvarının çıplak gözle görülmeyen lazer yazısını da kopyalayabiliyor.

Bu konuya dikkat çeken IGSL Gemoloji Laboratuvarları Yöneticisi, Uzman Gemolog Ercüment Tandoğan; bu konuda tereddüte düşenlerin, taşı satın alma aşamasında “Pırlanta izi” kontrolü için IGSL’e veya bu konuda yetkin bir başka gemoloji laboratuvarına başvurmalarını tavsiye ediyor.

Ercüment Tandoğan; her pırlantanın, insanların parmak izi gibi bir benzeri olmayan özel bir ize sahip olduğunu bu izi; hazırladıkları sertifikada detaylı bir şekilde raporladıklarını, kalpazanların pırlantanın izini kopya taşta birebir yapmalarının mümkün olmadığını, lazer yazısını ise kolaylıkla bir lazer makinesi eşliğinde yapabildiklerini söyledi.

IGSL tarafından sertifikası verilen taşın “Pırlanta izi” eşleştirmesinin, istenildiğinde ücretsiz yapıldığını ve bu işleme *pırlanta da son Check-in dediklerini belirten Ercüment Tandoğan; “Kendi verdiğimiz sertifikanın pırlanta izini ücretsiz yapıyoruz. Başka laboratuvarların sertifikada belirttiği pırlanta izini ise çok ekonomik bir bütçe karşılığında kontrol ediyoruz. Dolandırıcılar herşeyi taklit edebilir ama pırlantanın izini taklit edemezler. Mücevher ticaretinde altın kural; bildiğiniz ve güvendiğiniz kişilerden, firmalardan alışveriş yapmaktır. CVD taşlarının piyasada cirit attığı bu dönemde bu konuyla ilgili uyarıda bulunmayı mesleki bir sorumluluk olarak görüyoruz” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.