HOŞHANLI “2019 yılı sektörümüzün yaralarını sardığı ve ihracat ile büyüdüğü bir yıl oldu”

Yeni bir yıla giriş yapmak üzere olduğumuz şu günlerde 2019 yılının muhasebesi yapılıyor. Artısı ve eksisi ile geride kalan 2019 yılını, İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı’ya sorduk. Altın fiyatlarının 2019 yılında rekor üstüne rekor kırmasının ülke içinde kuyum alışverişine belirli oranda olumsuz yansıdığını kaydeden Erhan Hoşhanlı; ihracat çalışmalarında gözle görülür artışın ve her geçen gün yurtdışı ticaret hacminin büyümesinin yıla olumlu yansıdığını 2020 yılından beklentileri daha fazla yukarı çektiğini ifade etti.

Yeni bir yıla girmek üzere olduğumuz şu günlerde kuyumculuk sektöründeki firmalarımız kendilerine yeni hedefler belirliyorlar. 2019 yılında iç piyasada kuyum alışverişi oldukça durgun geçti. Altın fiyatlarındaki büyük artışlar, tüketicinin takı alımında çok temkinli yaklaşmasına yol açtı. İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; 2019 yılında ihracat çalışmalarıyla sektörümüzün öne çıktığını, 2019 yılının, 2018 yılının yaralarını sarma dönemi olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

8 Taksit kararı güzel… Daha fazla taksit olursa daha da güzel olur…

Geçtiğimiz günlerde kuyum alışverişinde taksit sayısının 8’e çıkmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Erhan Hoşhanlı; “Sektörümüzün birçok sivil toplum kuruluşu, taksit sayısının artması için büyük emek harcadı. Komitemizin de yetkililer ile yapılan görüşmelerde üzerine düşen görevi aldı. Sektörümüzü ilgilendiren bu tip kararlar öncesi, sektör yetkililerimizle, kurum liderleriyle istişare etmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Taksit uygulaması kuyum alışverişinde daha da arttırılabilir. Taksitsiz dönemde sektörümüz önemli kayıplar yaşadı. Maliye Bakanlığımıza, BDDK’ya 8 taksit imkanı için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yakında, altın esaslı muhasebe ve yolcu beraberinde belirli oranda değerli maden getirilmesine imkan tanınan yeni uygulamaların hayata geçeceğine inandığını belirten Hoşhanlı; “Çok yakında bu konularda müjdeli haber bekliyoruz. Ülkemizin yararına olacak bu uygulamalar, hepimiz için faydalı sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Uluslararası Tasarım tescili almak, internete resim yüklemek kadar kolay olacak…

Hoşhanlı; çok yakında yapılan ürün tasarımları ile ilgili uluslararası tescil almanın internete girip kaydolmak kadar kolay olacağını ve bu konuda başvuru yapılacak online sitelerle ilgili detaylı bilgi vereceklerini dile getirdi. Fikir ve düşünce hakkının, uluslararası boyutta tescil kazanmasının daha özgün ürünlerin de önünü açacağını ve kopyacılığın önüne geçeceğini sözlerin ekleyen Hoşhanlı; 2020 yılında mesleki eğitim, mesleki yeterlilik konularına İTO Kuyumculuk Komitesinin büyük önem vereceğini açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.