Havalar yurt genelinde soğuk…. Piyasalar buz gibi

Anadolu’da geniş bir coğrafyaya ürünlerini sunan Balaban Kuyumculuk; yeni yılının ilk günlerinde kuyum alışverişindeki düşen tempoya şahitlik ediyor. Balaban Kuyumculuk firma sahibi Turan Keser; yılın zor bir yıl olacağının sinyallerinin geldiğini, sık sık yaptığı esnaf ziyaretlerinde, durgunluğun net bir şekilde görüldüğünü, firmaların acilen üretim stratejilerinde değişikliğe gitmesi gerektiğini söyledi.

Sektörümüzün Ankara merkezli değerli markalarından olan Balaban Kuyumculuk firma sahibi Turan Keser; yeni yıl ile birlikte kuyum alışverişinde yaşanan genel durgunluğu bizimle paylaştı. Turan Keser; yeni yıl sonrası piyasada beklenen canlılığın henüz başlamadığını, kredi kartı ile 8 taksit alışveriş imkanının kuyum alışverişine olumlu etkisinin fazla olmadığını ve markalarının son dönemde, özenle seçtikleri, belirli sayıda esnafa ürünlerini sunduğunu dile getirdi.

Hafif takılar üzerine yoğunlaştıklarını çerçeve ve kelepçe takı grubunda yeni tasarımlar piyasaya sunmaya hazırlandıklarını kaydeden Keser; “Artık 22 ayar takılar özel sipariş üzerine üretiliyor ve müşterilerimize teslim ediliyor. Altın fiyatlarının artması, ayrıca fiyatlarda yaşanan yükseliş ve ani inişler, vatandaşın alımını ertelemesine yol açıyor. Hem tasarruf amaçlı hem de zorunlu olarak (Hediye amaçlı) takı alan kişilerin taleplerinde aynı anda çok ciddi boyutlarda azalma oldu” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde altın fiyatlarının daha da yükseleceğini ve mecburi olarak 8 ayar takı gruplarına da girmek zorunda kalabileceklerini sözlerine ekleyen Keser; 2019 yılında yaklaşık %45 yükselen altın fiyatlarının, 2020 yılında bu oranlara yakın bir seyir izlemesi halinde, kuyumculuk sektörünün ciddi bir krizin bekleyebileceğini ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.