Fuar için İstanbul’a gelen yabancı kuyum üreticileri Berbey kalitesiyle tanışma fırsatını yakaladılar

İstanbul Jewelery Show’a katılan katılmayan birçok firma en yeni tasarımlarını fuar takvimine paralel bir şekilde vitrinlerine taşıdılar ve uzun bir aradan sonra gerçekleşen İJS; katılımcıların yüzünü güldürdü. Fuar döneminde, Kuyumcukent, Terziler İş Merkezi gibi adreslerde atölyeleri bulunan üreticiler de ekstra bir yoğunluk yaşadılar. Fuar için İstanbul’a gelen çok sayıda yabancı kuyum üreticisi; daha önce ismini duydukları Berbey Kalıp ile tanışma fırsatı yakaladılar. Fuar bahane oldu. Berbey kalitesini canlı görmek şahane oldu…

Hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli bir müşteri kitlesine sahip olan Berbey Kalıp; İJS Ekim organizasyon günlerinde, fuara 4 km uzakta bulunan, Terziler İş Merkezi’nde yer alan atölyesinde çok sayıda yabancı kuyum üreticisini ağırladı. Meksika, Fas, Yemen gibi daha birçok farklı ülkeden gelen kuyum üreticileri; daha önce duydukları Berbey Kalıp Atölyesini yakından görmek ve İbrahim Doğankaya ile tanışmak istediler.

Berbey Kalıp firma sahibi İbrahim Doğankaya; pandemiyle birlikte kuyum üretiminde birçok ülkenin atağa geçtiğini, birçok kalıba isteklerden artış olduğunu bu ülkelerin hiçbirinde kuyum kalıbı çıkaracak tecrübeye sahip kalıp atölyelerinin bulunmadığını söyledi.

Kuyumculuk kalıbı alanında İtalya ve Türkiye’nin tatlı bir rekabet içinde olduğunu ne yazık ki İtalyan kalıp firmalarına eş değer kaliteli kalıp üreten Türk firmalarının çok daha az kar kazancıyla işlerini sürdürdüklerini belirten İbrahim Doğankaya; “İtalyanlar isim yaptıkları için bir nevi geçmiş mirası başarıyla kullanıyorlar. En zor kalıp modellerini başarıyla yapan Türk firmaları, ağzıyla kuş tutsa bile İtalyanların fiyatları yaklaşamıyor” dedi.

Yabancı Alıcıların İlgisi Artıyor…

Son yıllarda atölyelerinden hizmet alan ve özel kalıp yaptıran yabancı kuyumcuların sayısının arttığını ve son olarak Yemen, Fas ve Meksika’dan gelen yeni taleplere yanıt verdiklerini kaydeden Doğankaya; “Kalıp işi gerçekten ciddi bir tecrübe ve emek istiyor. Günümüzde hemen hemen tüm atölyeler kalıp işlerini dışarıdan almayı tercih ediyor. Metali bilmek, kalıp yaparken karşılaşılacak zorluklara karşı çözüm üretmek işimizin önemli detayları arasında yer alıyor. “Biz yaptığımız işe kalıbımızı basarız” diye boşuna demiyoruz. Kalıp bizim işimiz. Başarılı Türk kalıp ustaları; Dünyanın her yerine ürettikleri kalıpları gönderebiliyorlar. Kalıp ihracatında daha gidilecek çok yol var” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.