Dubai olma hayalimiz sona eriyor… Yabancı yatırımcılar hızla ülkemizden gidiyor…

Yılın başında hayata geçen ve altın ithalatını oldukça sert kurallar içerisine alan yeni mevzuat; Türkiye’de yıllardır yatırım yapan, Kuyumcukent AVM Bloğunda yer alan Arap kökenli firmaların yavaş yavaş ülkemizi terk etmesine yol açıyor. Geniş serbestlikler nedeniyle ülkemize 5 yıl önce gelen ve Kuyumcukent AVM’de 200’den fazla mağazaya konuşlanan Arap yatırımcılar; tekrar Dubai’ye geri dönüyorlar…

 

Aktif Kıymetli Madenler firma sahibi Akif Sarıyer; pandeminin kuyumculuk sektörüne yaptığı negatif etkinin üzerine, altın ithalatıyla ilgili getirilen yeni ve sert düzenlemelerin ikinci bir pandemi kadar olumsuzluklar ortaya çıkardığını söyledi.

Cari açığı kapatmak gerekçesiyle altın ithalatını frenlemek için alınan sert önlemlerin, şimdiden ihracatta kayıplara yol açmaya başladığını, piyasada dolaşan altın miktarının yarı yarıya azaldığını kaydeden Akif Sarıyer; “İstanbul; Dubai’ye ciddi rakip oluyordu. Dünyanın önde gelen Arap kuyum yatırımcıları İstanbul’a, Kuyumcukent’e gelmişlerdi. Burada işyeri ve ev yatırımları yapan, piyasaya hareketlilik katan Arapların hızla ülkelerine ve Dubai’ye geri döndüğünü üzülerek görüyoruz. Ülkemize en çok ihracat getiren sektörlerin başında yer alan Kuyumculuk sektörü; turizm sektörünün gördüğü katkıların hiçbirini görmemiş aksine aleyhine çıkan kararlarla ikinci pandemi sendromu yaşamıştır” diye konuştu.

Kuyumcukent’in değerine değer katan Arap yatırımcıların ayrılmasıyla herkesin işlerinde bir düşüş yaşandığını belirten Sarıyer; açıklamasına şöyle devam etti:

“Hem 250 bin dolarlık gayri menkul alan kişiye Türk pasaportu veriyoruz hem de bu kişilerin ülkelerinden ödeme yapmak için getirecekleri altınlara mani oluyoruz. Tam bir tezatlık söz konusu. Altın; kuyumculuk sektörünün hammaddesidir. Hammaddenin girişinin zorlaştırılmasıyla cari açık kapanmaz. Kapanıyor gibi görünen cari açık, ihracat açığına ve döviz girdisinin azalmasına yol açacak. Şu anda vatandaş altın alımından daha çok altınını bozduruyor. Yaklaşık bir yıldır, kuyum piyasası ülke içindeki altınlarla dönüyor. Açıkçası bu bir kısır döngüdür. Satılacak altın bozdurulan altından fazla olmazsa, çarklarda arıza başlar. İşin doğal akışında satışın hep alışın üstünde olması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.