Dövizin altın dönemi başlıyor… Direnmektense kabullenmek en mantıklısı

Ercan Türkmen “Yapılan mevzuat düzenlemeleriyle kuyum ihracatında altın tahsilatı dönemi geride kalıyor. Döviz ile ihracata hızla alışmamız lazım…”

 

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri’nin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için her gün yeni bir karara imza atılıyor. Yurt dışına döviz çıkışını yavaşlatmak için belli kalemlerde altın ithalatı yasaklandı. Edinilen bilgiye göre; mal mukabili altın, başka bir ifade ile malların doğrudan ithalatçıya gönderildiği ve mal bedelinin önceden belirlenen vadede ödendiği yöntemle yapılan altın ithalatı bir süreliğine tamamen durdurulacak.

Döviz sıkıntısı baş göstermesi hâlinde altında ithalat yasağının bütün kalemleri kapsayabileceği belirtiliyor. Bu önemli husus ile ilgili Has Gümüş Değerli Madenler Firma Ortağı Ercan Türkmen ile konuştuk. Türkmen; son dönemde altın fiyatlarında kilo bazında yurtdışına göre 700 dolara varan fiyat farklılıklarının oluştuğunu, ihracat yapan firmaların alacaklarında ortaya çıkan fiyat farkının, dolar ile tahsilat yapsa da ne yazık ki devam edeceğini söyledi.

Hükümetin cari açığı önlemek adına altın ithalatını durma noktasına taşıdığını kaydeden Ercan Türkmen; “Her iki tarafı da dinlediğinizde haklı gerekçeler bulabilirsiniz. Devlet açıkça has altın alımlarında Merkez Bankası’nı işaret ediyor. İhracatçı da global piyasaya göre daha pahalı altın ile kısacası hammadde ile uluslararası rekabette daha zor şartlarda sahada oluyor. Şu an itibariyle ya işçilik fiyatları arttıralacak ya da işçilik fiyatlarında elde edilen kardan fedakarlık yapılacak. İhracat alanında milyem hesaplarının hızla döviz kurlarıyla yer değiştirmesini bekliyoruz. Yakın zaman sonra taşlar yerine oturacaktır” diye konuştu.

Has Gümüş Değerli Madenler Yardım Tırıyla Bölgeye Desteklerini Gösterdi.

Afet haberini alır almaz birkaç esnaf arkadaşlarıyla birlikte ihtiyaç malzemelerini taşıyan bir tır bölgeye gönderdiklerini sözlerine ekleyen Türkmen; Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilediğini yakınlarına ve ulusumuza da başsağlığı dilediğini ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.