DEMO takılar bizim için yok hükmünde

Değerli maden yaldız, süsleme alanında yıllardır sektörümüze başarılı hizmetler sunan kıymetli ustalarımızdan Yaldızcı Cuma firma sahibi Cuma Kısacık; son yıllarda artan demo ürünlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Demo ürünlerin kuyumcunun itibarını ve prestijini aşağı çektiğini, sahte ürünün kuyumcu vitrine girmesinin bile tüketici ile kuyumcu arasında bir güven sorunu oluşturabileceğine dikkat çekti….

Son yıllarda kuyumcu vitrinlerinde demo ürünler gittikçe artıyor. Yasal olarak çeşitli önlemler alınmaya çalışılsada demo ürünler hala pekçok kuyumcunun vitrinlerinde duruyor. Gerçek ürünlerden gözle ayırt etmenin pek mümkün olmadığı demo ürünler, birçok şehrimizde kuyumcu odaları tarafından yasaklanmaya çalışılıyor. Hurda altının içine karışan ve gerçek altın gibi elden ele dolaşmasıyla piyasada sıkıntı yaratan Demo ürünler ayrıca kuyumcuları olduklarından daha fazla maddi güce sahipmiş gibi gösteriyor. Bu önemli konuyla ilgili deneyimli yaldız ustası Yaldızcı Cuma firma sahibi Cuma Kısacık açıklamalarda bulundu.

Demo ürünlerle vitrinini bezeyen kuyumcunun, maddi ve ticari gücünü çok büyük gösterdiğini ve bunun neticesinde toptancılardan çok daha fazla, haksız imtiyazlar elde ettiğini dile getiren Cuma Usta; ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün sözünü hatırlatarak demoya karşı olduğunu net bir şekilde ifade etti.

Günümüzde demo ürünlerin birebir gerçek ürüne benzer bir şekilde yapılmasının çeşitli sahtekarlık vakalarını arttırabileceğini ve kötü niyetli kişilerin kuyumcu esnafını zor durumda bırakabileceğini sözlerine ekleyen Cuma usta şunları söyledi:

“Herşeyden önce ‘bir kuyumcunun vitrininde sahte ürün var’ diye bir fısıltı çıksa, tüketici artık o kuyumcuya girmez ve yıllarca o kuyumcu belini doğrultamaz. Kuyumculuk güvene dayalı bir meslektir. Kuyumculuk; altına şekil verme sanatıdır. Adı üstünde altın. Başka bir maden işin içine girerse bize ona kuyumculuk değil bijuteri deriz. Siz demo ürünü bir bijuteri mağazasında satışa sunabilir, teşhir edebilirsiniz. Fakat Kuyumcu vitrinine girmesi mesleğimizin köküne dinamit atmak anlamına gelir. Dikkat ederseniz demo işine giren kuyumcunun, sonradan bu mesleğe adım atan ve elindeki parasını değerlendirmek isteyen farklı meslek kuruluşlarından kişiler olduğunu görürsünüz. Gerçek kuyumcu, demo ile işi olmaz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.