Bugünler özlemle aranabilir

“Altının Nostradamus’u Necmi Gülcemal” yılsonu altın fiyat tahmininde bulundu.. “iyi ihtimal ile 350 TL, en kötü senaryoda ise 400 TL sürpriz olmaz”

 

Ülkemizde altının fiyatı, hem dolara hem de ons’a (uluslararası fiyatı) endeksli bir şekilde hareket ediyor. Ons bazında yıllar önce 1900 $ seviyesini gören altın acaba tekrar o seviyelere mi göz kırpıyor? Yılın başında ABD –İRAN gerginliği ile 309 TL’ye kısa bir dönem çıkan altın, şu anda biz bu satırları yazarken 300 TL’nin hemen altında bir fiyat aralığında dolaşıyordu. Altın fiyatlarının geleceği konusunda başarılı ve isabetli tahminleriyle yakından tanınan, camiamızın değerli ismi, Gülcemal Kuyumculuk firma ortağı, İKO Kuyumculuk Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Gülcemal; altın fiyatlarının çok daha yukarı çıkmasının sürpriz olmayacağını, yıl sonunda en iyi 350 en kötü 400 TL civarında bir rakamın ekranlara yansıyacağını öne sürdü…

 

Altın fiyatları doların da artışıyla ülke rekorunu kırdı. 2019 yılında altın 12 ay içinde sahibinin elinde %45 TL bazında büyüdü. Altın fiyatları; sektörümüz için en önemli veri konumunda bulunuyor. Yüksek altın fiyatları takı alışverişini yavaşlatırken, gram altın ve sarrafiye ürünlere olan talebi sıcak tutuyor.

Sektörümüzde yakından tanınan Gülcemal Kuyumculuk firma ortağı Necmi Gülcemal; altının, uluslararası piyasada ons fiyatının yüksek seviyelerde olmasına rağmen doların nispeten düşük olması nedeniyle son tüketiciye daha yüksek bir fiyat ile yansımadığını, önümüzdeki günlerde dolarda yaşanacak olası bir artış ile birlikte Nisan ayında 325 TL’nin altında görülebileceğini tahmin etti.

Elinde nakit parası olanların gözü kapalı altın almasını tavsiye eden Gülcemal; “Altın fiyatlarında kayda değer bir düşüş olma ihtimalini %1’in altında görüyorum. Bu tahminleri yaparken sadece hislerim değil, mesleki tecrübem ve Dünya genelindeki gidişatı gözlemleyerek yorum yaptığını belirtirim. 2020 yılında hafif takılar doğal olarak öne çıkacaktır. Şu an altın alımı için en iyi zamandır” diye konuştu.

Yüksek altın fiyatları nedeniyle artık düğün yapacak olan kişilerin, birbirine karşı daha anlayışlı davranmaya başladığını ve geçmişteki katı geleneklerin yumuşatıldığını belirten Gülcemal; “Düğünlerde takılan takılarda adet bazında bir azalma var. Markamız Gülcemal Kuyumculuk, başarılı bir yılı geride bıraktı. Piyasanın taleplerine ve beklentilerine uygun modellerimizle yine müşterilerimize yüksek kalite eşliğinde ürün ve hizmet sunmaya devam edeceğiz” diyerek açıklamasını noktaladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.