Bazen bir adım atmanız kazanmanıza yeter

“Amor Pırlanta”

 

Ergün Bayram “Amor çatısı altında; güven, kalite, istikrar ve etkin tanıtım var”

 

                                                                                                                                       

Kısa sürede ülke çapında hızla büyüyen, son tüketicinin güvenini kazanan Amor Pırlanta; etkin tanıtımlar gerçekleştirmesinin ve binlerce kişiye ulaşmasının avantajlarını bayilerine cömertçe sunuyor. Amor Pırlanta Genel Müdürü Ergün Bayram; Amor ile çalışan kuyumcuların en uygun fiyatlar eşliğinde en yüksek kaliteye kavuştuğunu, özellikle sanal alemdeki başarılı çıkışıyla, son tüketicinin hızla radarına giren Amor’un, bilinen marka avantajıyla bayisine kazanç getirdiğini söyledi.

 

Yılın sonunda 50 Amor Corner hedefi kendine koyan Amor Pırlanta; istikrarlı ve titiz çalışmalarına yaz boyunca devam ediyor. Geniş ürün yelpazesi, yüksek kaliteyi uyguna sunma becerisi ve etkin ulusal çapta tanıtımlarıyla dev markaların hemen ardında yer alan pozisyonuyla dikkat çeken Amor; kazan & kazan ilkesiyle hareket ediyor.

Markanın 20 yıllık değerli taşlar, pırlanta meslek tecrübesine sahip olan, dev firmalarda franchise ve pazarlama müdürlüğü görevleri yapmış olan Genel Müdürü Ergün Bayram; dev markaların yaptığı doğrulara devam ettiklerini, yaptıkları yanlışları ise Amor’un kapısından içeri sokmadıklarını ifade ediyor.

Kazanılan tecrübelerin en değerli sermaye olduğunu vurgulayan Ergün Bayram; “Mesleğimizin ustalık dönemini Amor çatısı altında yaşıyoruz. Amor’da satış sonrası hizmet kalitemizin üst seviyede olmasına büyük özen gösteriyoruz. Neyi yapıp neyi yapmayacağınızı bilmek, başarıya giden yolun yarısını teşkil ediyor” diye konuştu.

Ayda 40 bin tüketicinin Amor Pırlanta’nın internet sitesini ziyaret ettiğini ve çalıştıkları kuyumcuların dış cephelerinde etkin tanıtım görselleri kullandıklarını, örnek franchise mağazasını Kapalıçarşı’da hizmete soktuklarını kaydeden Bayram; “Marka, tüketicinin güvenini kazandığı anda marka oluyor. Amor ismini gören tüketici daha önce hiç ziyaret etmediği kuyumcudan içeri girebiliyor. Mücevherde güven; herşeyin önünde geliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.