Başkan Hoşhanlı kuyum camiasının gündemindeki önemli konular hakkında yorumlarda bulundu

Kuyum camiamız hem kendi içinde gelişen olaylarla hem de çeşitli yasal düzenlemeler ile sürekli değişim yaşıyor. Kredi kartı ile 8 taksit eşliğinde kuyum alışverişinin arttırılması, İstanbul Jewellery Show’un Ekim ayında düzenlenip düzenlenmeyeceği konusu, yurtdışı yolcu beraberinde altın getirilmesi, sahte altın ile ilgili yeni yasal düzenlemelerim masaya yatırılması gibi birçok konu hakkında İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; değerlendirmelerde bulundu.

 

“Altın fiyatlarının artışı”

“Altın tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştı. Altının güvenli liman olduğu ve tüm Dünyanın aynı anda altına ilgi göstermesi dikkate değer bir durumdur. Altın; tüm Dünyanın ortak para birimi haline gelmiştir.”

“Kuyumculuk sektörümüz pandemi sürecinde başarılı bir karneye sahiptir”

“Covid 19 salgınıyla birlikte kuyumculuk sektörümüz zamanında önlemlerini almış ve salgının en yoğun olduğu dönemlerde, özellikle üretim kanadımız çalışanların sağlığını düşünerek çekinmeden kapılarını kapatmıştır. Bir diğer taraftan da perakende kuyumcularımız vatandaşlarımıza pandemi sürecinde eksiksiz hizmet sunmuş ve özellikle takı bozdurma, nakit ihtiyaçlarının karşılanması konusunda başarılı çalışmalar yapmışlardır. Sektörümüz normalleşme sürecinde de aldığı önlemlerle, bu konuda örnek teşkil eden çalışmalar yapmaktadır.”

“Kuyum Alışverişinde Kredi Kartına Taksit Sayısının Arttırılması”

“Bu konuda uzun bir süredir sektörümüz girişimde bulunuyor. Şu anda 8 taksit ile kuyum alışverişi devam ediyor. Şu dakika itibariyle belki mücevher alımlarında taksit sayısının arttırılması gündeme gelebilir. Şahsi olarak altın takı alışverişinde 8 taksiti yeterli buluyorum.”

“Yolcu beraberinde gelecek altında standart dışı altın da kabul edilmelidir”

“Yakın zaman önce yürürlüğe giren yolcu beraberinde 4 kg’a kadar standart külçe altın getirilmesinin faydalarını önümüzdeki süreçte daha fazla göreceğiz. Özellikle THY’nin kabin içi bagaj kabul etmesi ve bunu 8 kiloya kadar sınırlandırması, bu uygulama için avantaj teşkil ediyor. Bizim talebimiz; standart dışı altın da yabancı misafirimiz getirebilsin. Bunun önünün açılması büyük önem teşkil ediyor. Herkes külçe altın getirmeyebilir. Bu konuda daha esnek bir tutum sergilemeliyiz”

“Sahte Altın Konusunda Yeni Yasal Düzenlemelerin Geleceğine İnanıyoruz”

“Geçtiğimiz günlerde Darphane Genel Müdürümüzü ziyaret ettik ve sahte altın konusunda yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirttik. Hem satan hem de üreten için çok daha fazla caydırıcı, etkin cezaları bulunan yasaların çıkması son derece olumlu olacaktır. Bu konuda devlet büyüklerimiz de bizimle aynı görüşteler. Yakında yeni adımlar, bu çerçevede yeni yasa meclis gündemine gelebilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.