Başkan Erhan Hoşhanlı “Yeni yaşam ve ticaret koşullarına direnmek değil uyum sağlamak yüzümüzü güldürür”

Hoşhanlı; “Covid 19 salgını sonrasında kuyum alışverişinde online satışların ivme kazanacağını ön görüyorum. Özellikle hijyen kurallarına dikkat eden kuyumcu dostlarımız, tüketicinin tercihi olacaktır”

İnsanlık tarihinin son yıllardaki, uluslararası çapta en büyük sağlık krizine yol açan Covid 19 salgın felaketi yeni bir hayat, yeni bir düzeni de beraberinde getiriyor. Pandemi günlerinin en yoğun bölümünü geride bırakan ülkemiz; normalleşme sürecinde, belirli sağlık önlemlerine sıkı sıkıya uyarak, toplumsal yeni kurallar eşliğinde güneşli günlere yelken açmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı; pek çok sektör için normalleşme süreciyle ilgili yeni öneriler ve kurallar ortaya koydu. İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı; izolasyon sürecini başarıyla atlatan kuyumculuk sektörünün, normalleşme sürecinde belirli kurallara sıkı sıkıya uymasının büyük önem teşkil ettiğini vurguladı…

 

Yaz mevsimine giriş yapmaya hazırlandığımız şu günlerde; yavaş yavaş birçok sektör kapılarını tüketiciye açıyorlar. Virüs salgınının ilk başlarından itibaren özellikle kuyum üreticileri ve toptancıları, şartlarında getirdiği doğal gereklilikle birlikte etkin izolasyon önlemleri aldılar. Şimdi yavaş yavaş kapılar açılıyor ve yeni bir düzen içinde normalleşme sürecine adım atılıyor. İTO Kuyumculuk Komite Başkanı Erhan Hoşhanlı; kuyumculuk sektörünün ister istemez virüs salgınının olumsuz etkisini uzun süre hissedeceğini, önümüzdeki süreçte kuyum alışverişinde yüz yüze iletişimin olmadığı, ürüne başkalarının denemek için dokunmadığı online satışların ön plana çıkacağını söyledi.

Hijyen kurallarının hayati önem teşkil ettiğinin altını çizen Erhan Hoşhanlı; “Özellikle bir takı denendikten sonra o takının çok titiz bir şekilde temizlenmesi ondan sonra sergilenmesi çok önemli bir husus teşkil ediyor. Kuyum mağazasına belirli sayıda kişinin alınması, mutlaka kişilerin maske ile mağazada bulunması, sosyal mesafe kurallarına uyulması olmazsa olmaz kabul edilmelidir. Yeni dönemde; ürüne temas etmeden alışveriş imkanı ortaya koyan online satışlar; kuyumculuk sektöründe de ciddi boyutlara ulaşabilir. İhracat alanında zaten uzun zamandır toptan online satışlar yapılıyordu. Şimdi perakende kuyum alışverişinde de E ticaret ciddi rakamlara ulaşabilir. Bu dönem için gerekli teknik hazırlıkları, güvenli internet alışverişi için alt yapıyı oluşturmak artık kaçınılmazdır” diye konuştu.

Ulusal ve uluslararası takı fuarlarının içinde bulunduğumuz olağanüstü günlerde etkinliğini belirli bir süre de olsa kaybedeceğini belirten Hoşhanlı; “Kuyum ihracatında online siparişlerin alınması, yeni tasarımların dijital ortamda sergilenmesi hatta sanal fuarların düzenlenmesi öne çıkacaktır. İhracatçı firmalarımızın çoğu, online toptan ticarete hazırlar” dedi.

İthal altın takı ve mücevhere gelen %30 ek vergiyi de değerlendiren Başkan Hoşhanlı; “Yerli üreticimizin böylesi bir dönemde desteklenmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Hepimiz için ekonomik şartlar çok daha ağır olacak. Birlikte zorluklara göğüs germeliyiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.