“Balaban” Pandemiyle Birlikte Tüm Ürünlerini Kendi Üreten Bir Marka Oldu

İç Anadolu Bölgemiz ağırlıklı olmak üzere birçok ilimizde önemli müşteri kitlesine sahip olan Balaban Kuyumculuk; bir yılı daha geride bıraktı. Yılsonu hesap kapama konusunda bir sıkıntısı olmayan, yüzde yüz peşin çalışma prensibiyle hareket eden Balaban Kuyumculuk; 2020 yılında yaşanan büyük pandemi kriziyle birlikte takı satışlarında %60’a varan gerileme yaşadı. Markanın bu sıkıntılı yılda en önemli kazanımı; artık nerdeyse tüm ürünlerini kendi atölyesinde yapmaya başlaması oldu.

Bir yıl daha geride kalıyor. Bu yılın sonu itibariyle firmalarımızın hemen hemen hepsi bir önceki yılın altında değerlerle yeni yıla giriş yapıyorlar. Ankara merkezli, Balaban Kuyumculuk; 2020 yılının sıkıntılarından nasibini aldı. Yılı %60’a yakın kayıpla tamamlayan Balaban; kuyum alışverişinde çok ciddi tempo düşüşüne birebir şahitlik yaptı.

Firma sahibi Turan Keser; 2020 yılında yüksek altın fiyatlarının, pandemi nedeniyle duran sosyal ve ticari hayatın, kuyum alışveriş temposunu çok ciddi oranda aşağı çektiğini, bu yıl İstanbul ile fiziksel bağlantılarını doğal olarak azalttıklarını ve artık zincir hariç tüm takıları kendi atölyelerinde üretir hale geldiklerini söyledi.

Anadolu’daki kuyumcuların takı satışlarının çok azaldığını ama aynı zamanda insanların tüm nakitlerini altına çevirme yarışına girdiklerini kaydeden Turan Keser; “Bu yıl sarrafiye ürünlerin satışlarındaki işçilikler arttı ve kuyumcuların kazançları geçmişe göre biraz daha yukarı çıktı. Tabi ki takı satışları olmadan kuyumcuların günü mutlu kapatmaları çok zor olacaktır. Satılan sarrafiye, gram altınlar ancak mağazanın masraflarını çıkarır” dedi.

Her şeye rağmen yeni tasarımlara devam ettiklerini, Pandemiyle birlikte İstanbul ziyaretlerini gerçekleştiremediklerini ve altın zincir haricinde tüm takı çeşitlerini kendi atölyelerinde üretir hale geldiklerini kaydeden Keser; “İstanbul’a artık gitmek hakikaten hepimize korku veriyor. Koronavirüs kaparım endişesi sadece bizi değil tüm Anadolu esnafının İstanbul’a gidişinin önüne geçiyor. İstanbul’daki takı tasarımcılarıyla online çalışmalara devam ediyoruz. Tasarımcı arkadaşlarımız home Office bize özel dizaynlar yapmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

2021 yılı ile ilgili olumlu bir beklenti içinde olmak için elde somut veriler bulunmadığını sözlerine ekleyen Keser; “Giden geleni aratmasın demek istiyorum. Altın fiyatlarının düşmesinin henüz kuyumculara yansıyan bir tarafı yok. Altın fiyatında istikrar olması, son tüketicinin takı alması için düşmesinden bile daha etkili olacaktır” diyerek açıklamasını bitirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.