ARAÇ “Stok satış döneminin sonuna geldik”

Yıllardır Türk gümüş takı üreticileri, İstanbul Çemberlitaş’ta bulunan Kürkçüler Sokak ve çevresinde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Birçok değerli markamız, kilolarca gümüş takısını toptan satış mağazasında geniş stoklar eşliğinde satışa sunuyor. Gümüş takı sektörünün önemli üreticilerinden biri olan Özcan Gümüş; artık eski cazibesini kaybeden stok satışlarla ilgili yeni uygulamalara yer veriyor. Stok satış yerine, online sipariş alımı gittikçe firmanın ticaret hacminde çok daha büyük bir yer kaplıyor. Yakın zaman içinde online toptan siparişlerin, alışverişin en önemli unsuru olacağı görülüyor.

 

Dünyada çok geniş bir coğrafyaya ürünlerini sunan, yılda 10’a yakın uluslararası takı fuarına katılım gösteren Özcan Gümüş; son iki yıldır online sipariş uygulamasıyla hem yerli hem de yabancı müşterilerine etkin hizmet sunuyor. Özellikle Rusya başta olmak üzere, Baltık ülkelerinden ve Arap Dünyasından alıcıların geldiği, toptan alışveriş yaptığı gümüş showroomlarında kişi sayısı gittikçe en dip seviyelere indi. Özcan Gümüş Genel Müdürü Sinan Araç; insanların online sipariş ile tüm ihtiyaçlarını hızla giderebildiğini, bu çalışma tarzının stok maliyetleriyle boğuşan üreticiler için de çok iyi sonuçlar doğurduğu söylüyor.

Maden fiyatlarının çok üst seviyeye çıktığını, firmaların kilolarca stok ürünler mağazasına koymasının akıl karı olmadığını ve sürekli yeni modellerin piyasaya sunulduğu bu dönemde toptan satış mağazasının bu kadar ağır yükü kaldıramayacağını belirten Araç; “Yakın zaman içinde şu anki mağazamızda stoklarımızı yarı yarıya azaltmayı planlıyoruz. Günümüzde ABD’ye bile 1-2 gün içinde gönderimizi yapabiliyoruz. Ürünler kendi içlerinde de çok farklı kombinasyonlara sahipler. Bir ürünün onlarca kombinasyonunu mağazamızda, stok olarak bulunduramıyoruz. www.ozcangumus.com.tr adresimizden toptan sipariş alabiliyoruz. Hem yerli hem de yabancı müşterilerimiz yeni sisteme hızla adapte oldular” diye konuştu.

Dünya çapında zevklerin ve trendlerin hızla değişim gösterdiğini, takıda da bu değişimin artığını vurgulayan Araç; stoklarda bulunan ürünlerin kısa süre içinde demode olabildiğini, bu bağlamda yüz yüze satışların ve birebir müşteri iletişiminin ön plana çıkarak sipariş üzerine firmaların satış ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vereceğinin altını çizdi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.