Anadolu esnafına Maraş yolları göründü

Turan Keser “Altınşehir ile İstanbul ve Kahramanmaraş kuyum üreticileri arasında rekabette şartlar eşitlenmiş oldu. Hatta Anadolu’ya, İran’a, Irak’a ve Suriye’ye çok daha yakın olan Kahramanmaraşlı kuyumcular fırsatı değerlendirirlerse öne bile geçebilirler.”

 

Özenle hazırlanan ve yakın zaman önce kapılarını aşan Kahramanmaraş Altınşehir Kuyum Üretim Kompleksi; kısa sürede %80 doluluk oranına ulaştı. Kahramanmaraş’ın yeni ve eski atölyeleri, Altınşehir’de hızla yerlerini alıyorlar. Sektörümüzün duayen isimlerinden, Balaban Kuyumculuk firma sahibi Turan Keser; Kahramanmaraşlı kuyumcuların Altınşehir ile önemli bir fırsat yakaladıklarını, doğru hamleler ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında İstanbullu kuyumcular ile eşit şartlarda, hatta çeşitli avantajlarla tatlı bir rekabet içine girebileceklerini ifade ediyor.

1970’li yıllardan buyana Kahramanmaraşlı kuyum üreticilerini tanıdığını ve şimdi 2. hatta 3’üncü kuşağın işlerin başına geçtiğini kaydeden Turan Keser; “Uzun yıllar Maraşlı kuyumcu dostlarımız, çok iptidai şartlar altında, güvenlik ve hijyenden uzak ortamlarda üretim yaptılar. Altınşehir Üretim Kompleksi; hem ülkemiz hem Maraş kuyumculuğu için büyük kazançtır. Bu projede emeği geçenleri tebrik ediyorum. Maraşlı üreticilerin elinde artık daha fazla koz var. Fiyat avantajı, İstanbul’da yapılan her tür ürünün Maraş’ta da yapılabilmesi, teknoloji bağlamında geride kalmamaları ve komşu ülkelere coğrafi yakınlık hep Maraş esnafına artı yazacak. Burada önemli detay; müşteri memnuniyeti ve verilen siparişlerin zamanında teslimi. Bu iki konuya dikkat edilirse; Kahramanmaraş kuyum sektöründe sazı eline alabilir” diye konuştu.

Anadolu’daki birçok esnafın Altınşehir projesini yakından takip ettiğini ve yavaş yavaş artık Kahramanmaraş biletleri alarak yola çıkacaklarını belirten Keser; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Açıkçası İstanbul ve Kahramanmaraş arasındaki rekabette kaybeden olmaz kazanan ülkemiz olur. İran, Irak ve Suriye’de büyük potansiyel var. Uçakla ortalama 1 saat mesafede olan Kahramanmaraş; hem kültür yakınlığı hem de yıllarca o ülkelerin insanlarına ürün sunmanın avantajını kullanacaklardır. Balaban Kuyumculuk olarak birçok ihtiyacımızı kendi atölyemizde gideriyoruz ama yine de Maraşlı dostların ürünlerini yakından inceleyeceğiz. Güzel ve güneşli günlere az kaldı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.