Altının yükselmesi Almanya’da sevinçle karşılanıyor

Altın fiyatları hem TL hem de Döviz cinsinden ciddi oranlarda yukarı çıktı. 1 Ocak’tan bugüne kadar %30 artan altın fiyatları, iç piyasada hem kuyumcuyu hem takı üreticisini kara kara düşündürüyor. Milyonlarca gurbetçimizin yaşadığı Almanya’da ise bu durumun tersi söz konusu. Almanya’da hem kuyumcu hem de tüketici, altın fiyatlarının yükselişini sevinçle karşılıyor. Almanya pazarının uzman isimlerinden biri olan, deneyimli kuyumcumuz, Alfa Gold firma sahibi Aziz Yayla; mevcut durumla ilgili bizlere açıklamada bulundu.

 

Altın fiyatları; Dünya piyasalarındaki gelişmeler ABD, İran, Rusya, İsrail ve Çin arasındaki soğuk savaş girişimleri, ticari yaptırımlar gibi sebeplerden dolayı üst seviyelere çıktı. Bu durum, hem ihracat hem de yurtiçinde takı satışlarına olumsuz yansımalara yol açıyor. Alfa Gold firma sahibi Aziz Yayla; Almanya piyasasında ise altının yükselişinin memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

Son tüketicinin yüksek altın nedeniyle kar elde etmek amaçlı altınlarını bozdurmak için kuyumcuya gittiğini, Almanya’daki kuyumcuların da ellerinde uzun süredir satamadıkları takıları eritme potasına koyarak, altın fiyatlarının yükselmesinin avantajıyla fiyat farkı ödemeden yeni tasarımlarla vitrinlerini güncelleme fırsatı elde ettiklerini kaydeden Yayla; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda mevcut müşterilerimizin yeni model talepleri hız kesmeden devam ediyor. Biz Alfa Gold olarak belirli sayıda müşterimizin portföyümüzde olmasına dikkat edeceğiz. Çok fazla büyümek ve çok fazla kuyumcuya ürünlerimizi sunmak gibi bir hedefimiz yok. Tam aksine az ve öz sayıda kuyumcuya, yüksek hizmet kalitesiyle sunum yapmayı, onların satışlarını arttıracak fikirlerimizle bir iş ortakları gibi hareket etmeyi planlıyoruz. Artık Almanya pazarı da güncel takı modellerini talep etmeye başladı. Eskiden, Türkiye’deki modelleri birkaç yıl geriden takip ediyorlardı. Şimdi sosyal medyanın da gücüyle, ülkemizde popüler olan takıları kendi vitrinlerine taşımak istiyorlar. Eylül ayı ile birlikte Almanya’da takı sezonu açılır. Türkiye’deki büyük şehirlerde olduğu gibi düğünler, Sonbahar mevsimiyle birlikte artar. Altın fiyatlarının belirli bir rakama oturmasıyla, güzel bir sezon geçirmeyi ümit ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.