Altın fiyatları rekor kırıyor tüketici pırlantaya daha sıcak bakıyor

Sivaslıoğlu “Pırlantaya ilgi artıyor. Yükselen altın fiyatları nedeniyle tüketici, tercihini daha kolay mücevhere yönlendiriyor”

 

Yakın zamana kadar kuyumcuların çok azında kendine yer bulan pırlantalı mücevherler, artık birçok kuyumcu vitrininin en özel yerlerinde yeni sahiplerini bekliyorlar. Ülkemizin önde gelen montür takı üreticilerinden Apel İş Kuyumculuk firma sahibi Piyer Sivaslıoğlu;  pırlantanın son 10 yılda ülkemizde büyük bir sıçrama yaptığını, rekor kıran altın fiyatlarının da etkisiyle tüketicinin daha kolay bir şekilde mücevher tercih ettiğini, artık bazı mücevher modellerinin altın takıdan daha ucuz bir hale geldiğini söylüyor.

Yaklaşan yılbaşıyla birlikte hem ülkemizde hem de Dünyanın çok farklı noktalarında kişilerin sevdiklerine hediye alma telaşı başlıyor. Yılbaşı hediyesi dendiğinde ilk akla gelen 10 özel ürün içinde pırlantalı mücevher de yer alıyor. Montür takı grubunun kıymetli ustalarından Piyer Sivaslıoğlu; her yılbaşı döneminde  pırlantaya artan bir ilgi oluştuğunu, altın fiyatlarındaki aşırı değer kazanma neticesinde, takı alımı yapacak olan kişilerin mücevhere daha çok yönelmesinin sürpriz olmayacağını söyledi.

Yılın büyük bölümünde 1 karata kadar olan taş boylarına uygun montür talebinin olduğunu, belirten Piyer Sivaslıoğlu; “Özel günlerde, daha farklı ebatlarda montür taleplerinde artış oluyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte mücevher ile altın takı arasındaki fark minimum düzeye indi. Pırlantalı bir ürünün hediye sınıfında, altın takıya göre karşı tarafta bıraktığı etki daha kuvvetli oluyor. Bu da özel günlerde mücevher üreticilerine ve satıcılarına avantaj sağlıyor” diye konuştu.

2021 yılının özellikle ikinci yarısında yaşanan piyasalardaki hareketlilikle belirli ölçüde pandeminin etkilerinin aşağıya çekildiğini kaydeden Sivaslıoğlu; “Yaklaşan yılbaşı, hareketli geçerse bu yılın istatistiklerini yukarı çekecektir. Yıl sonunda, pandeminin olmadığı 2019 yılının işlem hacmine yaklaşmak bile büyük başarı olacaktır” dedi.

15 yıl önce pırlantalı ürünlerin sadece ülkenin en büyük 10 ilinde satıldığını, bugün itibariyle Türkiye’nin her ilinde mücevher satan kuyumcu bulmanın mümkün olduğunu kaydeden Piyer Usta; pırlantanın ülkemizde çok daha büyük kitlelere ulaşacağına inandığını, bu doğrultuda mücevher üreten ve satan kişilerin önünün açık olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.