Altın Fiyatları Rekor Kırıyor Meslek Hainleri Ahlaksızlıkta Limitleri Zorluyor

Birazdan okuyacağınız ve fotoğraflarını göreceğiniz haberde; ağır vicdansızlık, meslek hainliği, riyakarlık, utanç en yüksek dozda bulunmaktadır…. Bu yazıyı büyük bir üzüntüyle kaleme alıyoruz…

 

Geçtiğimiz günlerde bir hurda altında yapılan incelemede inanılması çok zor bir meslek hainliğine tanıklık ettik. Yaklaşık 14 gram ağırlığına sahip bir bileziğin içinden 5 gram demir parçalar çıktı. Bu tip ürünlerde 0,45 veya 0,50 cm (ürünün kullanımında esneme sağlaması açısından) demir yay kullanılmasını olağan karşılıyoruz. Kabul edilebilir değerin 10 katının bir tek üründe kullanılması, belki de vicdansızlıkta gelinen en son nokta diyebiliriz. Besay Kuyumculuk firma sahibi Ömer Kaya; içimizdeki bu meslek hainlerinin uzaklarda olmadığını, fazla para kazanmak için bu kişilerin yapamayacağı ahlaksızlığın sınırı bulunmadığını söyledi….

Sektörümüzün deneyimli markalarından Besay Kuyumculuğun çalışanları; geçtiğimiz günlerde bir hurda altında yaptıkları incelemede, eşine az rastlanabilecek bir meslek hainliğine tanıklık ettiler. Toplamda 14.30 gram ağırlığında olan bir bileziğin içinden 5.20 gram demir yay çıktı. Firma sahibi Ömer Kaya ile yapacağımız aylık olağan sohbetimizi, utanç duyarak gördüğümüz acı olay böldü.

Ömer Kaya; meslek hayatında birçok vicdansızlık ve ahlaksızlık gördüğünü ama en son gerçekleşen ve ürünün yaklaşık %40’ını demirle oluşturan bu hareketin büyük şokunu yaşadığını dile getirdi.

Ancak ciddi bir işçilik ile 14 gramlık bir ürüne 5 gram demir yayın konulabileceğini belirten Ömer Kaya; “Bu ahlaksız ürünü yapana kadar 10 adet normal takıyı üretim bandınızdan çıkarırsınız. Ne yazık ki zaman zaman alıcılardan bize de böyle ahlaksız teklifler geliyor ve hemen bu kişilerle yollarımızı ayırıyoruz. Bu ürünü üreten kişi toptancıya, toptancı üreticiye, satıcı ürünü getiren toptancıya topu atıyor. Kimse ürün niye bu kadar uygun fiyata satılıyor? diye sorgulamıyor. Halbuki herkes biliyor ve bu suça resmen yataklık yapıyorlar. Para kazanmak için her yolu mübah gören bu kişiler demek ki namuslarını bile satabilirler” diye konuştu.

Piyasada bulunan esnek bileklik ve bilezik tarzı bu tip ürünlerin yarıdan fazlasında hakkının en az iki üç katı fazla demir yay kullanıldığına inanan Ömer Kaya; açıklamasını şöyle sürdürüyor:

“Sektörümüzün yetkili kurumları bu tip kalpazan hareketlerin önüne geçmek için yeterli çalışmalar içinde olmadıklarına inanıyorum. Olan yine son tüketiciye oluyor. Bu ürünü bozdurmaya getiren tüketici, bozdurma anında ürünün yarısının demir olduğunu öğrenince bir daha kuyumculara ne gözle bakacak onlara nasıl güvenecek. Hepimiz bu işten zarar görüyoruz. Sektörümüzün rekor kıran altın fiyatları değil ahlaksızlıkta, mesleğe ihanet etmede limiti olmayan şeref yoksunları bitirecek. Gelin hep beraber bu sorunlara bir çözüm bulalım ve bu tip kalpazanlığın önüne geçmek için ciddi kanuni cezaların oluşmasını sağlayalım.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.